Amerykański stan Alabama planuje zastosować nową metodę egzekucji więźniów – za pomocą azotu. Według Associated Press, ten rodzaj egzekucji jest dozwolony w trzech stanach, ale nie był jeszcze nigdzie stosowany.
W Alabamie nową metodę egzekucji chcą zastosować wobec 58-letniego więźnia Kennetha Eugene’a Smitha, który został skazany w 1988 roku za zabójstwo kobiety na zlecenie jej męża. Według AP, wyrok Smitha próbowano już wykonać w zeszłym roku, ale specjaliści nie byli w stanie podać mężczyźnie śmiertelnego zastrzyku.
Alabama zezwoliła na ten rodzaj egzekucji w 2018 roku z powodu niedoboru leków, których firmy farmaceutyczne często odmawiają dostarczania do śmiertelnych zastrzyków. Niedotlenienie azotem jest również dozwolone w stanach Oklahoma i Mississippi.
Azot, który stanowi 78% powietrza, jest nieszkodliwy dla ludzi, gdy jest wydychany wraz z tlenem. Podczas egzekucji więzień jest całkowicie pozbawiony tlenu – cierpi na niedotlenienie, które prowadzi do śmierci. Zwolennicy nowej metody egzekucji uważają, że będzie ona bezbolesna. Jednak przeciwnicy porównują ją do eksperymentów na ludziach – zauważa AP.
„Żaden stan w USA nigdy nie wykonał egzekucji przy użyciu niedotlenienia azotem. Alabama nie jest w stanie eksperymentować z całkowicie niesprawdzoną i nieużywaną metodą kary” – powiedział rzecznik Equal Justice, grupy prawniczej, która koncentruje się na karze śmierci.
Equal Justice zauważyła również, że w Alabamie doszło do kilku nieudanych egzekucji i „prób egzekucji”, więc „eksperymentowanie z nigdy wcześniej nieużywaną metodą jest okropnym pomysłem”.
Stosowanie kary śmierci zostało przywrócone przez Sąd Najwyższy USA w 1976 roku. W 2020 r. Stany Zjednoczone rozszerzyły metody wykonywania kary śmierci – Departament Sprawiedliwości zezwolił na stosowanie plutonu egzekucyjnego, komory gazowej i krzesła elektrycznego.