Zamieszczenie firmy w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) świadczy o tym, że ma ona niespłacone zadłużenie. Tym samym jej wiarygodność spada, gdyż Krajowy Rejestr Długów jest wręcz powszechnie wykorzystywany przez konsumentów i przedsiębiorców do badania kondycji finansowej firm.
Prowadząc działalność gospodarczą czy poszukując usługodawców wśród przedsiębiorców, zawsze warto zastanowić się nad kondycją finansową firmy, do której mamy zamiar się zwrócić. Nie zawsze tego rodzaju informacje są łatwo dostępne. Najprostszym sposobem do ich uzyskania jest skorzystanie z publicznie dostępnych zasobów biur informacji kredytowej, np. Krajowego Rejestru Długów. Można w nich znaleźć wiarygodne informacje o nierzetelnych dłużnikach, nieregulujących swoich zobowiązań. Co oznacza wpisanie firmy do tego rejestru?
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów jest biurem informacji gospodarczej, działającym na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zgodnie z art. 4 tej ustawy biuro informacji gospodarczej udostępnia informacje gospodarcze osobom trzecim nieoznaczonym w chwili przeznaczania tych informacji. Natomiast przez „informację gospodarczą” ustawodawca rozumie (art. 2 ust. 1) szeroki katalog różnego rodzaju danych. Obok tych, które pozwalają na identyfikację przedsiębiorcy – a więc jego nazwę, adres, numer we właściwym rejestrze itp. – informacja gospodarcza dotyczy zobowiązań pieniężnych w zakresie m.in:
- tytułu prawnego;
- kwoty i waluty;
- kwoty zaległości;
- daty powstania zaległości;
- informacji o postępowaniach dotyczących zobowiązania;
- informacji o kwestionowaniu przez dłużnika istnienia całości lub części zobowiązania.
Z tych względów, przeglądając wpisy w Krajowym Rejestrze Długów, można bez problemu przekonać się, czy dany podmiot – zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna oraz jednostka organizacyjna posiadająca jedynie zdolność prawną – jest rzetelnym dłużnikiem, a więc czy terminowo realizuje swoje zobowiązania. Istnieje bardzo mało prawdopodobieństwo, że dłużnik wykazany w Krajowym Rejestrze Długów znajdzie się w tym rejestrze bezpodstawnie.
Znaczenie Krajowego Rejestru Długów w obrocie gospodarczym
W związku z powyższym można przyjąć, że każda firma, która znalazła się w Krajowym Rejestrze Długów po prostu ma niespłacone wierzytelności. Zawsze w takich przypadkach potencjalnym kontrahentom takiego przedsiębiorstwa – czy to jego klientom, czy też innym firmom mającym zamiar nawiązać współpracę z takim podmiotem – powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. W końcu dłużnik mający trudności z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań może okazać się po prostu nierzetelny, a nawet niewypłacalny. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność w korzystaniu z usług firmy wpisanej do Krajowego Rejestru Długów.
Natomiast z punktu widzenia efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę wpisanego do Krajowego Rejestru Długów należy jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do spłaty zadłużenia, której skutkiem powinno być uaktualnienie treści wpisu w Krajowym Rejestrze. Bez tego wiarygodność firmy będzie po prostu niska, co może odstraszać klientów.
W obrocie gospodarczym Krajowy Rejestr Długów, podobnie jak dane gromadzone przez inne tego rodzaju instytucje, jest wykorzystywany m.in. właśnie do weryfikacji wiarygodności finansowej firmy. Z danych tych korzystają klienci, inni przedsiębiorcy, a także banki, weryfikując chociażby zdolność kredytową podmiotu ubiegającego się o finansowanie. Jest to więc niezwykle użyteczne narzędzie.
Przypominamy, że nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.
Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.
Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.
Forma współpracy:
- Indywidualne zlecenia jednorazowe
- Doraźna obsługa prawna
- Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
- porady prawne
- sporządzanie pism procesowych
- pozwy
- odpowiedzi na pozwy
- sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
- apelacje
- wnioski
- doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
- rejestrowanie spółek w KRS
- pozwy
- doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i właściwej oraz umówienie notariusza)
- zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
- umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
- redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
- przygotowanie umów oraz ich wzorów
- negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
- porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
- przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo
Przedsiębiorco potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna: