Ustawa z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w ustawie z 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zmiany wchodzą w życie z dniem 31 sierpnia 2023 roku.
Zmiany w zakresie opłat i bonifikaty za przekształcenie
Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, obowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu przekształcenia. Dotychczas opłatę w formie decyzji ustalał właściwy organ stosując odpowiednio przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Po nowelizacji, opłata ustalana jest w ten sposób, że stanowić ona będzie różnicę wartości nieruchomości gruntowej i wartości prawa użytkowania wieczystego określonych według stanu na dzień wydania decyzji. Do określenia wartości nieruchomości gruntowej i wartości prawa użytkowania wieczystego stosuje się przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Ustawa wprowadza określony termin na wniesienie wskazanej powyżej opłaty i wynosi on 14 dni od dnia, w którym decyzja o jej ustaleniu stała się prawomocna. Jeżeli nieruchomość wykorzystywana jest w celu prowadzenia działalności gospodarczej, rozłożenie opłaty na raty wymaga zastosowania stopy referencyjnej ustalonej zgodnie z komunikatem Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych. Żądanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może zostać zgłoszone organowi do dnia 31 grudnia 2025 roku.
Nieruchomość wpisana do rejestru zabytków
W dotychczasowym brzmieniu ustawy, jeżeli nieruchomość lub jej część wpisana była do rejestru zabytków, opłata z tytułu przekształcenia obniżana była odgórnie o 50 proc., natomiast zgodnie z wprowadzonymi zmianami obniżenie opłaty o 50 proc. będzie możliwe wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego.
Przepisy o pomocy publicznej
Wedle art. 5a ustawy przed zmianami przepisy tej ustawy stosuje się z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej. Zmiana ustawy rozbudowuje niniejszy artykuł, wprowadzając następujące zasady:
- udzielenie pomocy publicznej wymaga spełnienia warunków udzielenia pomocy de minimis określonych we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy de minimis;
- za dzień udzielenia pomocy publicznej uznaje się dzień, w którym decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stała się ostateczna;
- wartość pomocy publicznej odpowiada różnicy między wartością nieruchomości gruntowej podlegającej przekształceniu określonej w celu ustalenia opłaty a kwotą ustaloną w decyzji;
- jeżeli wartość pomocy publicznej przekracza limit pomocy de minimis, pomocy udziela się do tego limitu i stosuje się dopłatę do wartości nieruchomości gruntowej podlegającej przekształceniu określonej w celu ustalania opłaty.
Ważne: Dopłata do wartości nieruchomości musi zostać uiszczona w pełnej wysokości nie później niż w terminie 14 dni od dnia, gdy decyzja stała się ostateczna, bądź w ratach płatny przez okres nie dłuższy niż 20 lat. |
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna: