Władze w Kijowie planują odnaleźć obywateli Ukrainy, którzy, posługując się fałszywymi dokumentami, uniknęli służby w wojsku i uciekli do Polski po 24 lutego 2022 roku. Zlokalizowanie tych osób może być zadaniem skomplikowanym, a proces ekstradycji może trwać przez wiele lat.
Po 24 lutego 2022 roku około 80 000 ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym wkracza do Polski i zniknęło, omijając mobilizację. Ukraińskie władze zapowiedziały, że będą poszukiwać tych osób i poddać je karze. Porucznik Anna Michalska, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej, podkreśla, że niektórzy z tych osób mogli wielokrotnie przekraczać granicę, co skomplikuje proces ich identyfikacji. To z kolei stwarza ogromne wyzwanie dla polskich prokuratorów.
POLECAMY: Polska rozpoczęła wydawać Ukrainie mężczyzn, którzy wyjechali z kraju
Prokurator Piotr Kosmaty z Prokuratury Regionalnej w Krakowie w rozmowie z „Rz” wyjaśnia, że zatrzymanie tych osób nie będzie łatwe, ponieważ są świadomi, że są poszukiwani i prawdopodobnie wielu z nich ukryje się i będzie próbowało unikać ujęcia. Nawet jeśli zostaną zatrzymani, proces ich ekstradycji może trwać miesiącami, a czasem nawet latami, ponieważ w przypadku spraw związanymi z Ukrainą nie obowiązuje Europejski Nakaz Aresztowania, a ekstradycja jest bardziej skomplikowaną procedurą.
Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej, tłumaczy, że kwestie związane z ekstradycją z Ukrainą są regulowane przez przepisy Europejskiej Konwencji o Ekstradycji z 13 grudnia 1957 roku oraz polskie przepisy proceduralne w rozdziale 65 Kodeksu Postępowania Karnego. Procedura ekstradycji obejmuje przesłuchanie osoby poszukiwanej przez prokuratora oraz wystąpienie do właściwego sądu okręgowego o tymczasowe aresztowanie osoby oraz wydanie postanowienia w sprawie jej wydania. Prokurator podejmuje także decyzję dotyczącą zastosowania innych środków zapobiegawczych lub o ich braku.
POLECAMY: Ukraina zweryfikuje autentyczność tysięcy wydanych „białych biletów”
W międzyczasie Polska już rozpoczęła ekstradycję obywateli Ukrainy, którzy byli zaangażowani w przemyt ludzi. Istnieje możliwość, że Polskę oraz inne państwa Unii Europejskiej zaleją wnioski o ekstradycję Ukraińców, którzy opuścili kraj, korzystając z korupcji.
Proces ekstradycji może potrwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat, w zależności od decyzji sądu. Jeżeli sąd okręgowy wyda postanowienie o niedopuszczalności wydania, ekstradycja nie będzie możliwa, a osoba poszukiwana może złożyć zażalenie. Natomiast jeśli sąd wyda postanowienie o prawnej dopuszczalności ekstradycji, to minister sprawiedliwości podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie.
Warto dodać, że Prokuratura Krajowa obecnie nie posiada informacji o wnioskach o ściganie konkretnych osób, choć nieoficjalnie potwierdzono, że takie wnioski nie zostały jeszcze złożone.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.