Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych NBP. W środowym komunikacie podano, że stopy procentowe zostaną obniżone o 75 punktów bazowych, co spowoduje, że stopa referencyjna spadnie do poziomu 6,00 procent.
To była większa obniżka, niż większość ekonomistów z największych banków w Polsce się spodziewała. Prognozowali oni obniżkę o 25 punktów bazowych.
Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP wielokrotnie podwyższała stopę referencyjną, co skutkowało jej wzrostem o 665 punktów bazowych do 6,75 procent. Po tym okresie utrzymywała ją na stałym poziomie. To najwyższy poziom stóp od końca 2002 roku i najszybsze tempo podwyżek stóp procentowych w historii RPP.
W trakcie pandemii COVID-19 wiosną 2020 roku RPP obniżyła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 procenta. Przed pandemią, przez pięć lat stopa referencyjna wynosiła 1,50 procenta, aż do marca 2020 roku.
Nowe stopy procentowe w Polsce wejdą w życie w czwartek, 7 września, i przedstawiają się następująco:
- stopa referencyjna wynosi 6,00 procenta w skali rocznej;
- stopa lombardowa wynosi 6,50 procenta w skali rocznej;
- stopa depozytowa wynosi 5,50 procenta w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli wynosi 6,05 procenta w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli wynosi 6,10 procenta w skali rocznej.
Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP, Adam Glapiński, ma zaplanowaną konferencję prasową w czwartek o godzinie 15.
Kolejne posiedzenie RPP, gdzie podejmowane będą decyzje dotyczące polityki pieniężnej, odbędzie się w dniach 3-4 października.