Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prof. Tadeusz Kowalski, zgłosił skargę dotyczącą potencjalnej manipulacji w programie „Wiadomości” TVP, argumentując, że informacje na temat imigrantów zostały przedstawione w sposób, który nie odzwierciedla rzeczywistości. „Wobec przytoczonych argumentów proszę o wszczęcie postępowania skargowego” – napisał Kowalski w oświadczeniu.

POLECAMY: Polska wydaje najwięcej wiz pracowniczych w UE i 40 razy więcej niż Niemcy

Chodzi o dwie emisje programu „Wiadomości” z końca sierpnia. Pierwsza z nich miała miejsce 24 sierpnia i zawierała materiał dotyczący zamieszek w Paryżu, Berlinie i Londynie, w którym autor sugerował, że wydarzenia te były rezultatem działań imigrantów.

„Materiał (…) 'Niemcy bagatelizują gwałt na Polaku’ nadany w 'Wiadomościach’ 24 sierpnia zawierał treści zilustrowane scenami przemocy, walk ulicznych i zamieszek, w sposób jednoznaczny i bezdyskusyjny mówiący o zagrożeniu ze strony imigrantów, mogący wzbudzać u widza nadmierny lęk i strach” – pisze w treści skargi prof. Tadeusz Kowalski.

Następny reportaż, który nadano w tym samym dniu, również dotyczył imigrantów i według prof. Kowalskiego, również uległ manipulacji. Tym razem zaprezentowano kilka przypadków przestępstw, które miały miejsce w przeszłości w miastach takich jak Paryż, Bruksela, Normandia, Berlin i Manchester, a w nich uczestniczyli imigranci.

Materiał ten pod tytułem „Putin jest zdolny do wszystkiego” przyciągnął uwagę profesora i został wyemitowany w TVP 25 sierpnia.

„Autor dokonuje w nim nieuprawnionych manipulacji, zestawiając ze sobą w jednej informacji zabicie Jewgienija Prigożyna z zabiciem 96 Polaków w katastrofie smoleńskiej i oskarżenie o nią Donalda Tuska. Autor dokonuje manipulacji wykorzystując siłę skojarzeń dwóch niezwiązanych ze sobą zdarzeń” – stwierdził członek KRRiT.

W jaki sposób prof. Tadeusz Kowalski uzasadnia swoje zgłoszenie dotyczące naruszenia przepisów ustawy?

 „Wykorzystanie i zestawianie ze sobą w takim natężeniu drastycznych scen, prezentujących następujące po sobie wielokrotnie akty nasilonej agresji i brutalności, po to, by wzbudzić w widzach nadmierne poczucie strachu, w szczególności wobec osób innej rasy, koloru skóry czy pochodzenia, to treści dyskryminujące, które w sposób oczywisty naruszają przepisy art. 18 pkt.1 ustawy o radiofonii i telewizji”.

Na czym właściwie opierają się te przepisy? Regulują one, że treści zawarte w programach telewizyjnych nie mogą promować nienawiści, przemocy lub dyskryminacji ze względu na cechy takie jak rasa, płeć, narodowość czy wyznanie. Dodatkowo, zgodnie z artykułem 21 ustawy, nadawca publiczny ma obowiązek prezentowania programów z poszanowaniem wyważonego podejścia, co nie zostało zachowane w wspomnianych audycjach.

Członek KRRiT oskarża TVP o stosowanie różnych technik manipulacyjnych, takich jak selekcjonowanie informacji, które służą ich interesom, jednocześnie pomijając inne istotne aspekty, prezentowanie jedynie fragmentów treści bez uwzględnienia ogólnego kontekstu i pełnego zrozumienia sytuacji oraz wiele innych taktyk. Oczekujemy na odpowiedź ze strony Telewizji Polskiej.

W najnowszym epizodzie podcastu „Clickbait” analizujemy treści z „Ukrytej sieci”, powracamy do dramatycznego procesu „Depp kontra Heard” i ponownie delektujemy się kanapkowymi smakołykami w „The Bear”. Nasz podcast dostępny jest na platformach takich jak Spotify, Google Podcasts, Open FM oraz w aplikacji Podcasty na urządzeniach iPhone i iPad.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version