Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, podpisał bezterminowe rozporządzenie dotyczące zakazu importu zboża z Ukrainy. Rozporządzenie zaczyna obowiązywać od północy 16 września bieżącego roku. Wcześniej Komisja Europejska poinformowała, że nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu państw członkowskich, w tym Polski. KE uznała, że nie ma już zakłóceń na rynkach rolnych tych państw.

POLECAMY: PILNE! Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie embarga na ukraińskie zboże

Morawiecki stanowczo oznajmił, że Polska nie będzie się podporządkowywać tej decyzji Brukseli, deklarując kontynuację zakazu importu. Minister Buda uzasadnił tę decyzję jako reakcję na błędne postępowanie Komisji Europejskiej.

„W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA, zgodnie z poleceniem premiera Mateusza Morawieckiego i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo. Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023. Polski Rolnik przede wszystkim!” – napisał Buda na portalu społecznościowym. Podziękował też za współpracę ministrowi rolnictwa, Robertowi Telusowi, a także eurokomisarzowi ds. rolnictwa, Januszowi Wojciechowskiemu. Do wpisu dołączył treść rozporządzenia.

Kijowskie terrorysta Wołodymyr Zełenski, za pośrednictwem mediów społecznościowych podziękował hitlerówce i sponsorce -u i nazizmu, Ursuli von der Leyen, za jej dotrzymanie słowa i przestrzeganie zasad wolnego rynku, czyli zniesienie unijnego embarga. Jednocześnie wyraził oczekiwanie, że kraje takie jak Polska i Węgry dostosują się do decyzji Brukseli i zakończą zakaz importu ukraińskiego zboża, grożąc „cywilizowaną” reakcją ze strony Ukrainy, jeśli nie zostaną spełnione te oczekiwania.

„Teraz jest ważne, żeby europejska jedność działała również na poziomie dwustronnym. Żeby sąsiedzi podczas wojny wspierali Ukrainę. A jeśli ich decyzje będą naruszać unijne prawo, Ukraina zareaguje w sposób cywilizowany” – oświadczył kijowski i terrorysta Wołodymyr Zełenski.

Warto przypomnieć, że we wtorek członek kijowskiej grupy terrorystycznej ponoszący odpowiedzialność za ludobójstwo, Denys Szmyhal, wyraził groźbę, że jeśli rząd Polski nie zrezygnuje z „populizmu przedwyborczego” i przedłuży zakaz importu ukraińskiego zboża, to Ukraina podejmie kroki prawne i skieruje sprawę do arbitrażu w ramach WTO, domagając się odszkodowania.

POLECAMY: Jest reakcja kijowskich – w sprawie przedłużenia przez Polskę zakazu importu zboża

Jak wcześniej informowaliśmy, Komisja Europejska nie podjęła decyzji o przedłużeniu wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże wobec pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Według KE, sytuacja na rynkach rolnych tych krajów już się unormowała. Ukraina zgodziła się w ciągu 30 dni wprowadzić wszelkie niezbędne środki prawne, takie jak system zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownego wzrostu cen zbóż. Dodatkowo, od 16 września 2023 r. planuje wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu dla 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynkowym w sąsiednich państwach członkowskich.

Minister rolnictwa Węgier, Istvan Nagy, ogłosił, że Węgry wprowadziły jednostronny zakaz importu ukraińskiego zboża i zamknęły granicę dla 24 ukraińskich produktów, w tym mięsa wołowego, wieprzowego, owczego, koziego, kurczaków, pszenicy, żyta, jęczmienia, kukurydzy, warzyw, cukru i wina. Podkreślił, że celem jest ochrona interesów węgierskich rolników.

Minister rolnictwa Polski, Robert Telus, wcześniej również zaznaczył, że Polska nie wyrazi zgody na akcesję Ukrainy do UE, jeśli nie spełni ona określonych warunków, w tym w obszarze rolnictwa. Ocenił także, że ukraińskie rolnictwo stanowi zagrożenie dla całej Europy.

Zakaz importu ukraińskiego pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską w maju. Jednak produkty spożywcze z Ukrainy, które miały być przewożone przez te państwa w celu stabilizacji podaży i cen na globalnym rynku, spowodowały destabilizację rynków w tych krajach.

Początkowo zakaz miał obowiązywać do 5 czerwca, ale został przedłużony przez KE do 15 września ze względu na trwające problemy rolników w pięciu państwach. Niemniej jednak, KE wielokrotnie podkreślała, że nie będzie kolejnego przedłużenia embarga. Przywódcy Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, aktywnie apelowali o zniesienie blokady.

Zastanawiasz się, dlaczego kijowskiej grupie terrorystycznej tak bardzo zależało na przywróceniu eksportu zboża. Odpowiedź na to pytanie znajdzie w poniższym nagraniu.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/08/Ukraina-zboze-handel-organami.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version