Przed nadejściem jesieni każdy mieszkaniec powinien zadbać o stan swojego ogrzewania. To ważne działanie, które pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze w nadchodzącym sezonie grzewczym. Warto zapamiętać tę wskazówkę i postępować zgodnie z nią przed pierwszym uruchomieniem grzejników.

Należy pamiętać, że w trakcie letniej przerwy w korzystaniu z ogrzewania, powietrze może się nagromadzić w górnych częściach rur i grzejników. Jest to częsty problem, który może znacząco wpłynąć na efektywność ogrzewania i zwiększyć koszty zużywanej energii. Dlatego też, przed uruchomieniem grzejników, konieczne jest usunięcie powietrza z systemu.

Aby to zrobić, można skorzystać z prostego procesu nazywanego „odpowietrzaniem” ogrzewania. Wystarczy otworzyć zawory odgazowujące na grzejnikach i poczekać, aż zaczną wypływać małe ilości powietrza. Należy to robić ostrożnie, aby uniknąć ewentualnych wycieków wody. Po usunięciu powietrza z systemu, grzejniki będą działać znacznie efektywniej, co pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze.

Każdy mieszkaniec powinien sprawdzić ogrzewanie przed jesienią

Jeśli zauważysz, że twój grzejnik nie nagrzewa się prawidłowo, mimo pełnego przekręcenia zaworu termostatycznego, szczególnie w jego górnej części, lub słyszysz bulgotanie wody wewnątrz grzejnika, to może to oznaczać, że w rurach znajduje się powietrze, które należy usunąć. Ale jak to zrobić i kiedy?

Aby rozwiązać ten problem, możesz skorzystać z prostego procesu nazywanego „odpowietrzaniem” grzejnika. Oto kroki, które powinieneś podjąć:

  1. Zaopatrz się w klucz kwadratowy, którym będziesz mógł otworzyć zawór znajdujący się na boku grzejnika.
  2. Lekko otwórz ten zawór, ale nie odkręcaj go całkowicie.
  3. Pozostaw zawór otwarty, aż z grzejnika zacznie uchodzić powietrze, a do zaworu będzie tylko napływać woda.
  4. Podczas odpowietrzania grzejnika przygotuj miskę, aby złapać wodę i uniknąć bałaganu.
  5. Jeśli zauważysz, że duża ilość wody wypływa przed zamknięciem zaworu, konieczne będzie uzupełnienie wody grzewczej.

Pamiętaj, aby nie odkręcać zaworu całkowicie, ponieważ może to prowadzić do wycieku wody. Spadek ciśnienia w instalacji grzewczej można rozpoznać m.in. za pomocą manometru w piwnicy.

Zanim przystąpisz do odpowietrzania grzejnika, warto także sprawdzić ciśnienie wody w instalacji grzewczej i, jeśli to konieczne, uzupełnić brakującą wodę. Jeśli masz pompę obiegową w systemie grzewczym, warto rozważyć jej wyłączenie przed odpowietrzeniem.

Proces odpowietrzania grzejników zazwyczaj przeprowadza się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, zwłaszcza jesienią, aby zapewnić, że wszystkie grzejniki działają efektywnie i dostarczają ciepło do pomieszczeń.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version