Niedawno wprowadzono istotną uchwałę antysmogową dla Mazowsza, która ma istotne konsekwencje dla mieszkańców Warszawy. Zgodnie z jej postanowieniami, począwszy od 1 października 2023 roku, mieszkańcy stolicy będą zobligowani do przestrzegania nowego zakazu dotyczącego palenia węglem w swoich systemach grzewczych. Istnieją jednak pewne wyjątki od tego zakazu.

Według informacji udostępnionych na stronie internetowej UM Warszawa, wyjątkiem od zakazu są instalacje, które spełniają wymogi tzw. ekoprojektu i których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 roku. Dodatkowo, także instalacje spełniające określone wymagania dla klasy 5 i których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 roku mogą nadal korzystać z węgla jako źródła ogrzewania, dopóki dojdzie do zakończenia ich żywotności.

Ta nowa uchwała ma na celu znacząco ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do smogu. Jest to istotny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Warszawie oraz poprawy zdrowia mieszkańców. Jednocześnie, przyczynia się do realizacji celów związanych z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatycznymi. Warto zrozumieć, że tego rodzaju środki są nie tylko ważne dla zdrowia publicznego, ale również stanowią wkład w długotrwałą zrównoważoność miasta.

Zgodnie z uchwałą, w mocy pozostaną wcześniej obowiązujące zapisy. Chodzi między innymi o:

  • wszystkie nowo instalowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu,
  • kominki muszą zostać do końca tego roku wymienione na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub muszą zostać wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu,
  • do końca tego roku zlikwidowane mają zostać wszystkie „kopciuchy”, czyli przestarzałe piece na paliwa stałe.

Zakaz spalania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania jest zgodny z treścią deklaracji podpisanej wspólnie w 2020 r. podczas III Kongresu Czystego Powietrza przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Miasto Stołeczne Warszawę. Wprowadzenie zakazu poparli prezydent Rafał Trzaskowski oraz Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy – podkreśla stołeczny Urząd Miejski.

Taki cel ma Warszawa

Warszawa konsekwentnie dąży do osiągnięcia celów związanych z polityką klimatyczną, które skupiają się głównie na redukcji emisji gazów cieplarnianych. Głównym celem tych działań jest zmniejszenie emisji o 40% do roku 2030 oraz pełna neutralność klimatyczna miasta do 2050 roku. Aby osiągnąć te cele, stolica podejmuje szereg inicjatyw i projektów.

Jedną z kluczowych inicjatyw jest rozszerzanie sieci ciepłowniczej, która umożliwia podłączenie kolejnych budynków. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z bardziej ekologicznego źródła ciepła, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. To ważny krok w kierunku zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska infrastruktury miejskiej.

Warszawa również inwestuje w odnawialne źródła energii, a jednym z przykładów jest instalacja paneli fotowoltaicznych na kolejnych budynkach. Planuje się, że do końca 2030 roku panele te zostaną zamontowane na wszystkich miejskich budynkach, które spełniają odpowiednie kryteria. To oznacza, że miasto będzie w stanie produkować energię ze źródeł odnawialnych, co nie tylko pomaga w redukcji emisji, ale także przyczynia się do zwiększenia niezależności energetycznej miasta.

Te działania nie tylko przyspieszają osiągnięcie celów klimatycznych Warszawy, ale także stanowią inspirację dla innych miast na całym świecie, dążących do walki ze zmianami klimatycznymi i tworzenia bardziej zrównoważonych społeczności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version