Węgiel i gaz są powszechnie wykorzystywanymi rodzajami paliw stałych, zwłaszcza w celu ogrzewania domów. Jednakże, wraz z pojawieniem się nowych przepisów, wykorzystanie tych paliw może stać się kosztownym problemem dla gospodarstw domowych, które nie zdecydują się na rezygnację z węgla.

Przepisy te wprowadzają ograniczenia w emisjach zanieczyszczeń powietrza z domowych pieców węglowych oraz gazowych. W związku z tym, rząd zobowiązał właścicieli domów do wymiany swoich starych pieców na nowe, bardziej ekologiczne modele. Jednocześnie, koszty takiej wymiany mogą być znaczne, co może być szczególnie dotkliwe dla ludzi o niskich dochodach.

Za węgiel i gaz zapłacą wszyscy- w domach i mieszkaniach

Od 1 stycznia 2027 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące handlu emisjami, które wpłyną na ceny paliw stałych, takich jak węgiel, używany do ogrzewania domów i mieszkań. Nowe przepisy wprowadzą stawkę opłaty w wysokości 100 euro za tonę dwutlenku węgla w ramach nowego systemu ETS2 opracowanego przez unijnych urzędników.

Te zmiany mogą spowodować wzrost kosztów ogrzewania w domach i mieszkaniach, co szczególnie dotknie gospodarstw domowych, które korzystają z węgla jako głównego źródła ogrzewania. Wysokość opłat może być na tyle wysoka, że właściciele domów zaczną szukać alternatywnych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła, panele słoneczne, geotermia czy biomasą.

Ponadto, wprowadzenie nowych opłat za emisję dwutlenku węgla wpłynie również na ceny innych produktów, takich jak ropa, gaz ziemny czy energia elektryczna. W związku z tym, koszty życia mogą również wzrosnąć.

Europa idzie w zielone, więc lepiej postawić na dopłaty i zmianę pieca

Nowe przepisy związane z systemem ETS2, wprowadzone w wyniku prac legislacyjnych Parlamentu Europejskiego nad pakietem Fit for 55, zakładają objęcie opłatami kolejnych grup emitentów CO2. Celem nowych przepisów jest zmuszenie przedsiębiorstw do rozbudowy energetyki opartej na innych niż paliwa kopalne źródłach, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Wprowadzenie systemu ETS2 spowoduje, że od 1 stycznia 2027 r. Polacy zapłacą nowy podatek od ogrzewania, który może wynieść nawet 1200 zł rocznie, jeśli jest się posiadaczem średniej wielkości domu i przy założeniu, że cena za tonę CO2 wyniesie 45 euro.

Oprócz właścicieli domów ogrzewanych węglem, nowe opłaty również odczują ci, którzy korzystają z gazu do ogrzewania. Zwiększenie kosztów jednostek uprawnień może prowadzić do 20% wzrostu cen gazu, co wpłynie na rachunki za ogrzewanie. Dla milionów Polaków wprowadzenie systemu ETS2 będzie oznaczać spore obciążenie budżetów domowych.

Z tego powodu warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami ogrzewania, a ci, którzy nie będą mieli na to środków, będą mogli skorzystać z unijnego wsparcia finansowego. Środki na ten cel zabezpieczono m.in. w Krajowym Planie Odbudowy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

17 komentarzy

  1. Co tu pisać, urzędnikom w UE padło na dekiel. Czemu się na to wszyscy godzimy ?, czemu pozwalamy by nas karano za to że żyjemy. Czemu nas okradaja skoro działają w kłamstwie. Mają za dobrze więc wymyślają głupoty.

      • Jedyne wyjście wystąpić z Unii Europejskiej bo jest to mafia niemiecka przypominająca nic innego jak Hitlera i nazizm.

    • Proponuję opodatkować wszystkie czołgi na Ukrainie iw Rosji za nadmierną emisję CO2 a podatki niech ściąga UE

    • Rozdupcyć ten cały Brukselski kołchoz. Trzeba wyjść na ulicę bo inaczej nas wykończą te unijne przygłupy.

  2. Handel emisjami oznacza zysk dla dziwnych korporacji a koszty poniosą najbiedniejsi. Dlaczego nie opodatkują wulkanów za emisję gazów cieplarnianych? Europo dokąd zmierzasz? Bo na pewno nie do poprawy jakości życia mieszkańców.

  3. Gaz był ekologiczny dopóki Niemcy mieli Nord Stream. Teraz trzeba od nich kupić pompy ciepła i fotowoltaikę. Może czas opuścić Germano- Unię…

  4. Po co nam ta unia. Trzeba ja opuscic i tyle w temacie. Mozna pozostac w nato i w strefie Schengen a unia nam nie potrzebna

  5. Unia do kit on

    Chora unia i chory kraj.kto na to pozwala. Dają doplaty do zmiany systemu ogrzewania. Na jaki? Paradoksem jest to że w miastach i NFOŚIGW dają do wymiany kopciucha na piec gazowy. No nie paranoja.
    Wymiana pieca na pompę ciepła. Kpina. W pompie ciepła używa się gazu który zostanie zakazany do używania za dwa lata.
    Dodatkowo w niektórych domach nie ma możliwości montażu dużej pompy bo PGE i inne nie zgadzają się na zmianę wartości przyłączeniowej a pompa potrzebuje dużej mocy.
    Kolejna patologia. Dają dofinansowanie na fotowoltaikę ale tylko w systemie netbilding. A to system który oszukuje nas (poczytajcie o tym). A kto ma zamontowaną instalację żeby dostać dofinansowanie do pompy musi przejść do nowego systemu rozliczeniowego. Czyli kolejne ukryte oszustwo.

  6. Nic nie wkur… tak jak politycy którzy ostatnie lata promowali przejście z węgla na gaz jako ekologiczny a teraz że gaz jest be a co z tymi co za ostatnią złotówkę wymienili piece węglowe na gaz ,teraz promują pompy ciepła które pewnie niedługo też opodadkują jako nie ekologiczne . A prawda jest taka że nie chodzi o ekologie tylko o zdarcie kasy z ludzi w myśl szczytnych celów i w majestacie prawa

  7. Dlaczego ta Unia robi tylko zakazy, przecież można zmusić kraje Europejskiej do szukania innych źródeł Energi cieplnej a nie przerzucać to tylko na obywateli. Najlepszym systemem jest przejście na ogrzewanie elektryczne ale to nie znaczy że każdy ma robić własną elektrownię tylko to problem krajowy.

Napisz Komentarz

Exit mobile version