Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku podkreślił, że protokół dotyczący wypadku ucznia w szkole nie stanowi wewnętrznego dokumentu placówki, lecz raczej stanowi wskazówkę odnośnie do unikania podobnych sytuacji w przyszłości.

W związku z tym, Sąd postanowił, że protokół ten oraz inne dokumenty muszą zostać udostępnione. Decyzja ta obejmuje również zestawienie urazów doznanych przez inne dzieci w ciągu tego samego roku szkolnego, a także treść skargi, którą prezydium rady rodziców skierowało przeciwko dyrektorowi placówki. Te dokumenty miały być przekazane radnym podczas posiedzenia komisji rady miasta, na której miała być rozpatrzona skarga związana z działalnością szkoły.

Sąd podkreślił, że wypadki uczniów w szkołach nie powinny być trzymane w tajemnicy. Osoba skarżąca, która później zgłosiła sprawę do sądu, również pragnęła uzyskać dostęp do tych dokumentów. Jednak prezydent miasta upierał się, że informacje dotyczące okoliczności wypadku oraz rodzaju obrażeń odniesionych przez poszkodowanego nie stanowią informacji publicznej. Podobnie traktował pytanie o urazy innych podopiecznych. Według jego zdania, te dane nie są związane z działalnością organizacji publicznej ani osobami pełniącymi takie funkcje. Prezydent również nie uważał, że skarga złożona przez rodziców jest kwestią publiczną.

WSA stwierdził, że skarga osoby składającej wniosek o udostępnienie dokumentów zasługuje na uwzględnienie. Podkreślił, że publiczne liceum, które jest prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego, pełni funkcje związane z edukacją, dlatego odmowa udostępnienia dokumentów zawierających dane, do których dostęp gwarantuje ustawa o dostępie do informacji publicznej, jest nieuprawniona. Sąd zaznaczył również, że skarga dotycząca działań lub zaniechań osoby kierującej szkołą ponadpodstawową ma istotne znaczenie dla właściwego funkcjonowania placówki.

Sąd dodatkowo zwrócił uwagę, że protokół powypadkowy zawiera informacje, które pomagają zrozumieć przyczyny samego wypadku i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Oceniał, że ten dokument nie jest jedynie wewnętrznym materiałem sporządzonym wyłącznie dla potrzeb szkoły. Rejestr zawiera także informacje o środkach zapobiegawczych i zarządzeniach mających na celu zapobieganie przyszłym wypadkom, co jest równie istotne. Wartość tego dokumentu polega również na tym, że może ujawnić ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkoły.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa Prawna: Wyrok WSA w Gdańsku w sprawie Sygn. akt: III SAB/Gd 125/23

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version