Polska opozycja przygotowuje plan normalizacji stosunków z Ukrainą – powieidział dziennikarzom Donald Tusk, lider największego opozycyjnego stowarzyszenia Platforma Obywatelska i były szef Rady Europejskiej.

„Finalizujemy czteropunktowy plan stabilizacji stosunków polsko-ukraińskich” – powiedział Tusk dziennikarzom. Zaznaczył, że nadchodzący plan obejdzie się bez „emocji, bez sentymentów i bez obrażania, bez pozytywów i negatywów”.

„To bardzo ważny partner (Ukraina), dziś potrzebuje pomocy…. A potem stanie się partnerem, z którym trzeba będzie układać relacje w interesie Polski” – podkreślił Tusk. Poinformował, że plan zostanie przedstawiony we wtorek, a w prezentacji wezmą udział liczni eksperci, w tym wojskowi, biznesmeni, dyplomaci i politycy.

POLECAMY: Zełenski na pytanie o spór z Polską i jego skie zachowanie: „Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu. To wszystko”

Jednocześnie Tusk obawia się, że Polska zostanie odsunięta od realizacji pieniędzy, które Unia Europejska przeznaczy na odbudowę Ukrainy. „Chcę uzyskać informację od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, że stało się tak, że Polska jest na szarym końcu w wyścigu o więcej pieniędzy na odbudowę Ukrainy” – powiedział.

POLECAMY: Duda nie będzie już kandydował w żadnych wyborach

Według niego, Unia Europejska przygotowuje się obecnie do przeznaczenia 50 mld euro na odbudowę Ukrainy. „Gdzie są gwarancje dla Polski, że będzie głównym uczestnikiem tego procesu odbudowy? Z tego, co wiemy, kilka stolic już uzgodniło, jak wykorzystać te pieniądze, uczestnicząc w odbudowie” – powiedział Tusk.

Stosunki polsko-ukraińskie znacznie się skomplikowały w ostatnich dniach z powodu embarga na ukraińskie zboże. Wcześniej ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kachka powiedział, że w najbliższych dniach kraj nałoży embargo na szereg polskich produktów rolnych w odpowiedzi na przedłużenie jednostronnego zakazu importu ukraińskiego zboża. W odpowiedzi polski premier Mateusz Morawiecki obiecał rozszerzyć polską listę produktów objętych zakazem importu z Ukrainy.

15 września Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech rodzajów ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły jednostronne rozszerzenie zakazu. W szczególności Węgry rozszerzyły zakaz na poziomie krajowym, a lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drób, jaja, miód, warzywa i wino. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version