Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, regularnie zamieszcza wpisy na Twitterze pod hasłem „Cyfrowe #KonkretyPiS,” które stanowią zapowiedź działań rządzącej partii w obszarze cyfryzacji w przypadku wygrania wyborów. Te wpisy nie dotyczą obecnie wdrażanych funkcji, lecz są rodzajem obietnicy wyborczej.

W swoich poprzednich wpisach na temat cyfrowych konkretnych działań, Janusz Cieszyński obiecał już m.in. dodanie do aplikacji mObywatel modułów z meczami polskich reprezentacji oraz funkcji dedykowanych użytkownikom prowadzącym działalność gospodarczą.

Najnowsza zapowiedź dotyczy nie tylko samej aplikacji, ale także wprowadzenia nowego systemu oceny w administracji publicznej. Minister Cieszyński ujawnił, że po wdrożeniu nowego mObywatela rząd rozpoczął akcję zbierania opinii na temat aplikacji. Pracownicy Centralnego Ośrodka Informatyki dzwonią do użytkowników mObywatela i proszą o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety dotyczącej działania tej usługi. Minister podkreślił, że podobną inicjatywę realizowano wcześniej w Ministerstwie Zdrowia, badając satysfakcję pacjentów z teleporad na początku pandemii.

Minister cyfryzacji przekonuje, że taki sposób zbierania opinii jest standardem w korporacjach i chce, aby stał się także standardem w administracji. Jeśli partia PiS wygra wybory, planuje wdrożyć system anonimowej oceny po załatwieniu sprawy urzędowej w kolejnej kadencji.

Według ministra Cieszyńskiego, taki system miałby przynieść przynajmniej dwie korzyści. Po pierwsze, dostarczyłby instytucjom publicznym informacje na temat zadowolenia obywateli z jakości obsługi. Po drugie, umożliwiłby obiektywne porównywanie skuteczności działania różnych instytucji przy realizacji tych samych zadań. Minister wierzy, że konkurencja zawsze stymuluje do wprowadzania pozytywnych zmian i liczy na to, że ten projekt nie będzie wyjątkiem.

Szczegóły tego pomysłu nie zostały jeszcze przedstawione. Jeśli sprawy będą załatwiane za pomocą aplikacji lub platformy mObywatel, co jest celem resortu cyfryzacji, oceny prawdopodobnie będzie można wystawić bezpośrednio w systemie, choć to może stanowić wyzwanie w kontekście anonimowości.

Pełna cyfryzacja administracji to jednak proces, który będzie trwać wiele lat, więc wiele spraw będzie wciąż trzeba załatwiać osobiście lub telefonicznie. Wprowadzenie systemu anonimowej oceny może stanowić dodatkowe wyzwanie w tym kontekście.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version