Pod koniec pierwszej połowy września, wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS ukazują, że nastroje w Polsce wciąż pozostają podzielone. 35 procent ankietowanych jest zdania, że kierunek, w jakim zmierza nasz kraj, jest właściwy, natomiast 51 procent uważa przeciwnie. Pozostałe 14 procent nie ma wyraźnego zdania na ten temat.

Warto zaznaczyć, że w porównaniu z sierpniem, odsetek osób pozytywnie oceniających sytuację kraju zwiększył się o 1 punkt procentowy, podczas gdy negatywnie ją oceniających przybyło o 3 punkty procentowe.

POLECAMY: Przedsiębiorców czekają ogromne podwyżki składek ZUS

W sierpniu, 48 procent respondentów uważało, że sytuacja w kraju zmierza w niewłaściwym kierunku, a 34 procent miało przeciwne zdanie. Wówczas 18 procent nie miało wyrobionego stanowiska w tej kwestii.

CBOS donosi, że osoby z większym zadowoleniem z kierunku zmian w Polsce to przede wszystkim starsze osoby, mieszkające na wsi, o niższym poziomie wykształcenia, niższych dochodach per capita, a także z lepszymi warunkami materialnymi w swoich gospodarstwach domowych. Grupą, która wykazuje nadprzeciętne zadowolenie, są także emeryci, a w mniejszym stopniu rolnicy i renciści. Natomiast uczniowie, studenci oraz osoby z wyższym wykształceniem i pracujące na stanowiskach kierowniczych wyrażają stosunkowo rzadziej zadowolenie z obecnych zmian w kraju.

Warto również zauważyć, że postrzeganie sytuacji w Polsce jest silnie związane z orientacją światopoglądową i preferencjami politycznymi badanych. Osoby praktykujące religijnie oraz osoby identyfikujące się z prawicą częściej wyrażają pozytywne opinie na ten temat, podczas gdy zwolennicy opozycji są bardziej niezadowoleni. Osoby o nieokreślonych preferencjach politycznych również wykazują zróżnicowane opinie, jednak nadal przeważa niezadowolenie.

Co do prognoz na przyszłość, 25 procent badanych (co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z sierpniem) uważa, że sytuacja się poprawi. Natomiast 33 procent uważa, że pozostanie bez zmian (wzrost o 1 punkt procentowy), 26 procent sądzi, że się pogorszy (wzrost o 2 punkty procentowe), a 16 procent nie ma zdania na ten temat (spadek o 4 punkty procentowe).

CBOS zauważa, że oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się w porównaniu z sierpniem. Tylko 20 procent badanych (spadek o 1 punkt procentowy) ocenia obecną sytuację polityczną jako dobrą, podczas gdy 47 procent jest przeciwnego zdania (co stanowi tyle samo, co w sierpniu). 29 procent ankietowanych ocenia ją jako neutralną (wzrost o 2 punkty procentowe), a 4 procent nie ma zdania na ten temat (spadek o 2 punkty procentowe).

Podobnie jak w przypadku oceny ogólnej sytuacji w kraju, sytuację polityczną pozytywniej postrzegają starsi badani, mieszkańcy wsi, osoby o niższym wykształceniu i dochodach per capita oraz zadowoleni z warunków materialnych w swoich gospodarstwach domowych. Emeryci, rolnicy i renciści również częściej wyrażają zadowolenie. Osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą i zamierzające głosować na partię Prawo i Sprawiedliwość także częściej wyrażają pozytywne opinie. Zwolennicy opozycji oraz osoby o niejasnych preferencjach politycznych wykazują większe niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

We wrześniu, w pierwszej połowie miesiąca, obserwujemy zmienne nastroje wśród badanych, jak donosi CBOS. Zauważalny jest wzrost pesymizmu, gdzie 20 procent respondentów przewiduje pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 punkty procentowe), podczas gdy 20 procent nadal liczy na poprawę (wzrost o 1 punkt procentowy). Co ciekawe, 40 procent zakłada utrzymanie obecnego status quo (wzrost o 1 punkt procentowy), a 20 procent nie ma jasnego zdania na ten temat (spadek o 5 punktów procentowych).

CBOS stwierdza, że opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin pozostają zbliżone do wcześniej zarejestrowanych. 60 procent osób ocenia, że żyje się im i ich rodzinom dobrze (wzrost o 1 punkt procentowy), 34 procent uważa, że jest to ocena średnia (spadek o 1 punkt procentowy), a 6 procent ocenia to jako źle (wzrost o 1 punkt procentowy).

W odniesieniu do warunków materialnych w swoich gospodarstwach domowych, 60 procent badanych je dobrze ocenia (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z sierpniem), 34 procent uważa je za przeciętne (spadek o 4 punkty procentowe), a 7 procent ocenia je negatywnie (spadek o 2 punkty procentowe).

Osoby, które deklarują zadowolenie z poziomu życia swojej rodziny oraz warunków materialnych w swoich gospodarstwach domowych, częściej są osadzone w grupach o wyższych dochodach per capita, posiadają wyższy poziom wykształcenia i są młodsze.

Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, w pierwszej połowie września 22 procent respondentów sądziło, że za rok ich i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 punkt procentowy), podczas gdy 51 procent nie przewidywało żadnych zmian (spadek o 2 punkty procentowe). Co ciekawe, 12 procent przewidywało pogorszenie sytuacji (poziom ten pozostał niezmieniony w porównaniu z sierpniem), a 15 procent nie miało jasnego zdania na ten temat (poziom ten także pozostał taki sam co w sierpniu).

Podobnie, 20 procent badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (poziom ten nie zmienił się w porównaniu z sierpniem), 68 procent nie spodziewało się żadnych zmian (wzrost o 3 punkty procentowe), a 13 procent przewidywało ich pogorszenie (poziom ten pozostał taki sam co w sierpniu).

Badanie to przeprowadzono w dniach od 4 do 14 września 2023 roku na próbie 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wyłonionych z rejestru PESEL. Każdy uczestnik miał możliwość wyboru metody badania: 62,7 procent wybrało bezpośredni wywiad z ankieterem (metoda CAPI), 23,4 procent uczestniczyło w telefonicznym wywiadzie po wcześniejszym kontakcie z ankieterem CBOS (CATI), a 13,9 procent samodzielnie wypełniło ankietę internetową (CAWI). Wszystkie trzy metody badawcze korzystały z tych samych pytań i struktury ankiet.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version