Przedstawiciel kijowskiej grupy terrorystycznej Denys Szmyhal podpisał uchwałę rządu dotyczącą wprowadzenia mechanizmu weryfikacji i zatwierdzania czterech grup ukraińskiego eksportu żywnościowego do Rumunii, Bułgarii, Polski, Słowacji i Węgier – poinformowała kontrolowana przez kijowskich – agencja Interfax-Ukraina.

POLECAMY: Arestowycz: Ukraina powinna przeprosić za sytuację w Przewodowie i wypłacić odszkodowanie poszkodowanym. Ale my tego nigdy nie robimy

Ten mechanizm został przedstawiony przez Ukrainę jako część planu rozwiązania kryzysu zbożowego, który został poparty przez Komisję Europejską. Cztery kraje przestudiowały plan Ukrainy, przedstawiły swoje konstruktywne uwagi i propozycje oraz są gotowe do rozmów. Jednak tylko jedno państwo jest przeciwne temu mechanizmowi. Niestety, nie posiadamy żadnego logicznego ani ekonomicznego wyjaśnienia tego stanowiska – poinformował Szmyhal za pośrednictwem komunikatora Telegram.

POLECAMY: Zełenski zażądał od Polski odszkodowania za wprowadzone embargo na zboże

Szmyhal nie podał konkretnej nazwy kraju, na którego to stanowisko się odniósł. Dodał także, że Ukraina przygotowuje odpowiednie dokumenty w celu weryfikacji eksportu do Rumunii i Bułgarii.

POLECAMY: W środę mają odbyć się polsko-ukraińskie negocjacje w sprawie embarga na zboże

Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja na mocy porozumienia z tymi państwami dotyczącego ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia miały obowiązywać do 5 czerwca, jednak później zostały przedłużone do połowy września. Ostatecznie embargo zostało zniesione 15 września na podstawie decyzji KE.

16 września Polska wprowadziła bezterminowy zakaz importu ukraińskich produktów rolnych.

Polska argumentuje, że Ukraina nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z porozumienia z KE w sprawie eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia skutecznych mechanizmów kontrolujących napływ zboża oraz do opracowania odpowiednich przepisów prawnych rozwiązujących ten problem, ale zdaniem Polski nie spełniła tych obietnic.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version