Unikatowy grób scytyjskiego wojownika odnaleźli polscy archeolodzy w miejscowości Sobecin w województwie podkarpackim – poinformował PAP archeolog Marcin Burghardt.
„Grób scytyjskiego wojownika odkryto w Sobecinie koło Jarosławia w województwie podkarpackim. To wyjątkowe znalezisko nie tylko dla Polski, ale także dla sąsiednich krajów tego regionu” – powiedział Burghardt.
Scytowie byli wojowniczym ludem koczowniczym, który przybył do Europy ze wschodnich stepów Azji Środkowej na przełomie VIII i VII wieku p.n.e. Od VIII do IV wieku p.n.e. stworzyli ogromne imperium, które rozciągało się od Azji Zachodniej po Europę Wschodnią, gdzie na terenie dzisiejszej południowo-wschodniej Polski stworzyli niewielką enklawę, której centrum stanowił gród (osada obronna otoczona wałami) w Chotyńcu.
Archeolog przypomniał, że kilka lat temu świat naukowy został zszokowany nieoczekiwanymi wynikami badań, które wskazywały, że twierdza w Chotyńcu została zbudowana przez ludy o scytyjskim dziedzictwie kulturowym. Odkrycie to uznawane jest za jedną z największych sensacji archeologicznych w Polsce w ostatnich latach.
Naukowcy podczas prac badawczych w Sobiecinie odkryli łącznie pięć grobów, z których trzy to tzw. groby urnowe, bardzo typowe dla miejscowej ludności. W dwóch pozostałych znaleziono szczątki dwóch osób, których ciała nie zostały spalone przed złożeniem do grobu.
„Dary grobowe jednego z pochówków obejmowały naczynie ceramiczne, żelazny nóż i elementy żelaznej broni – takie jak grot włóczni i topór lodowy” – podkreślił Burghardt.
Archeolog zauważył, że lekkie topory lodowe, mocowane na długich trzonkach, pozwalały na zadawanie śmiertelnych ciosów przy użyciu stosunkowo niewielkiej siły, co niewątpliwie przyczyniło się do ich ogromnej popularności.