Komisja Europejska zamierza odmrozić około 13 mld euro finansowania dla Węgier do końca listopada w celu zwiększenia budżetu na pomoc dla Ukrainy – donosi Financial Times. Budapeszt uzależnia od tego zgodę na przekazanie przez Wspólnotę większej pomocy Ukrainie.

POLECAMY: Węgry nie zgodzą się na przekazanie Ukrainie pieniędzy z budżetu UE

„Komisja zamierza odmrozić około 13 miliardów euro finansowania do końca listopada, powiedziało FT trzech urzędników poinformowanych o rozmowach. Dwóch z nich stwierdziło, że alokacja była częściowo podyktowana chęcią zdobycia poparcia Orbana dla zwiększenia budżetu” – podała gazeta.

Jak zauważyła gazeta, posunięcie to może zostać wykorzystane do zapewnienia poparcia premiera Węgier Viktora Orbana dla zwiększenia budżetu bloku i znacznej pomocy finansowej dla Ukrainy. W ubiegłym tygodniu szef administracji polityka, Gergay Guillas, powiedział, że Kijów nie otrzyma ani grosza z budżetu UE, dopóki Budapeszt nie otrzyma należnych mu pieniędzy z funduszy europejskich, ponieważ do zmiany budżetu bloku potrzebne jest jednomyślne poparcie.

Według publikacji, urzędnicy stwierdzili, że reformy sądownictwa na Węgrzech w maju pozwolą Komisji na odblokowanie tych 13 miliardów euro, czyli ponad połowy zamrożonych funduszy.

Rzecznik Komisji Stefan de Keersmaeker powiedział publikacji, że 26 września Bruksela wysłała list do Budapesztu z prośbą o wyjaśnienie niektórych szczegółów reform. Rzecznik dodał, że gdy Węgry odpowiedzą na te pytania, Komisja będzie kontynuować swoją ocenę.

Wcześniej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że KE dokonała przeglądu wieloletniego budżetu UE na lata 2024-2027 i zaproponowała, aby kraje zwiększyły go o 66 mld euro, aby pomóc Ukrainie, wdrożyć programy migracyjne i uchodźcze oraz wzmocnić konkurencyjność Unii. Z tego 50 mld euro w formie dotacji i pożyczek proponuje się na kolejne cztery lata na pomoc finansową dla Kijowa. Orban nazwał tę propozycję niepoważną, ponieważ nie wiadomo, gdzie trafiły pieniądze przekazane wcześniej Ukrainie.

W połowie września 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie specjalnego mechanizmu warunkowości wobec Budapesztu, aby zapewnić ochronę budżetu UE „przed naruszeniami praworządności na Węgrzech”. Oznaczało to zamrożenie około 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu. Następnie KE postanowiła podtrzymać swoją pierwotną propozycję zawieszenia 65% zobowiązań Węgier do wypłat z niektórych wspólnych funduszy UE, mimo że premier Orban twierdził, że Budapeszt spełnił całą listę żądań Komisji Europejskiej dotyczących środków antykorupcyjnych, większej przejrzystości zamówień publicznych i wzmocnienia niezależności sądownictwa.

W grudniu 2022 r. kraje UE zgodziły się na zamrożenie funduszy dla Węgier, ale na niższym poziomie niż wcześniej proponowano. Początkowo UE zaproponowała zamrożenie funduszy dla Węgier w wysokości 7,5 mld euro. W grudniu kraje europejskie zgodziły się zmniejszyć kwotę zamrożonych funduszy do 6,3 mld euro w zamian za rezygnację Budapesztu z prawa weta w niektórych kwestiach, w szczególności w sprawie pakietu pomocowego dla Kijowa.

Premier Węgier powiedział, że Komisja Europejska nadal blokuje fundusze UE dla tego kraju, ponieważ chce wpłynąć na jego stanowisko w sprawie migracji, edukacji seksualnej i sankcji, ale Budapeszt nie ma zamiaru zmieniać swoich poglądów na te kwestie, które uważa za fundamentalne. Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że kraj powinien być przygotowany na poważne ataki ze strony UE, ponieważ „Bruksela i liberalna machina propagandowa” nie są selektywne w środkach i używają wszelkiego rodzaju szantażu przeciwko Budapesztowi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version