Thierry Kovacs, burmistrz miasta Vienne w południowo-wschodniej Francji, nakazał usunięcie ukraińskiej flagi ze szczytu budynku administracyjnego po oświadczeniu kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego o współpracy z Azerbejdżanem – pisze Dauphiné libéré.

„Nie można powoływać się na zachodnie wartości i na tej podstawie wzywać Zachód do pomocy, podzielając jednocześnie wizję reżimu – inicjatora czystek etnicznych w Górskim Karabachu. <…> Taka forma wsparcia dla azerskiego dyktatora jest nie do przyjęcia. <…> To usunięcie (flagi – przyp. red.) w żaden sposób nie umniejsza wsparcia, jakie Wiedeń zapewnia narodowi ukraińskiemu”, cytuje burmistrza gazeta.

POLECAMY: Oj wybory, wybory! Koniec z niebiesko-żółtymi barwami w Sejmie i w oknach NBP

Niedawno ukraińskie media donosiły o rozmowie telefonicznej Zełenskiego z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, podczas której rozmawiali o pomocy humanitarnej dla Ukrainy w sektorze energetycznym, a także o bezpieczeństwie regionalnym, bieżących wyzwaniach i formatach interakcji.

Zdaniem Kovacsa nie można dziękować Baku za pomoc humanitarną, zwłaszcza w sektorze energetycznym, podczas gdy Azerbejdżan „sprzedaje gaz za półtora raza wyższą cenę, aby sfinansować swoje wysiłki wojskowe przeciwko Armenii”.

Azerbejdżańska armia rozpoczęła 19 września operację wojskową w Karabachu. Baku nazwało ją „działaniami antyterrorystycznymi o charakterze lokalnym” w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego. Erywań uznał to za agresję, podkreślając, że w regionie nie ma ormiańskich jednostek.
Dzień później, przy mediacji rosyjskich sił pokojowych, Baku i Stepanakert osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni. Wśród warunków zawieszenia broni znalazło się rozbrojenie ormiańskich formacji i wycofanie ciężkiego sprzętu z Karabachu. Następnie odbyło się kilka rund rozmów między lokalnymi Ormianami i przedstawicielami Azerbejdżanu na temat integracji regionu z republiką.

Z kolei Górski Karabach, który 35 lat temu ogłosił secesję od Azerbejdżańskiej SRR, a po konflikcie zbrojnym z Baku w latach 1992-1994 przez wiele lat pozostawał w statusie nieuznawanej republiki, zapowiedział zakończenie swojego istnienia z dniem 1 stycznia 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version