Dzisiaj przynosimy nieco mniej optymistyczne wieści. Rząd wprowadził zmiany, które stawiają przed seniorami i osobami pobierającymi renty dodatkowe wymagania i obowiązki. Niezachowanie się z należytą uwagą wobec tych przepisów grozi obniżeniem wysokości wypłat, a w najgorszym przypadku ich całkowitą utratą. Jak więc można uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji? Czy każdy emeryt w kraju powinien być zaniepokojony? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w treści dzisiejszego artykułu.

Najnowsza regulacja przynosi zmiany, które wpływają na osoby w wieku emerytalnym oraz na rencistów. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie konkretne środki ostrożności można podjąć, aby uniknąć niekorzystnych skutków nowych przepisów.

Mniejsze wypłaty dla seniorów… 

Niedawno weszła w życie nowa regulacja, która ma wpływ na seniorów i osoby pobierające renty. Tym razem chodzi o zmiany w sposobie pobierania świadczeń. Osoby niezaznajomione z tymi świeżo wprowadzonymi przepisami ryzykują utratę swoich świadczeń finansowych. Ta decyzja rządu oznacza, że wielu ludziom będzie trzeba dostosować się do niższych dochodów. Nie ma wątpliwości, że wiele budżetów domowych ucierpi z powodu tej zmiany, która weszła w życie miesiąc temu.

Osoby pobierające emerytury i renty, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, powinny być bardzo czujne. Nie mogą one dorabiać sobie bez ograniczeń i jednocześnie korzystać z pełnych świadczeń ZUS. Taki przywilej przysługuje tylko:

  • Mężczyznom po ukończeniu 65 roku życia
  • Kobietom po ukończeniu 60 roku życia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednak przypomina, że niektórzy renciści pobierający renty dla inwalidów wojennych i wojskowych również mogą dorabiać w określonych przypadkach. Warto być świadomym tych zmian i przestrzegać obowiązujących przepisów, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji.

Przekroczysz próg? ZUS zabierze ci pieniądze! 

W całej tej sytuacji istnieje tylko jedno rozwiązanie. Konieczne jest surowe przestrzeganie ustalonego limitu dochodowego, ponieważ przekroczenie go grozi zawieszeniem lub nawet utratą świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie przypomina, że przekroczenie 70% przeciętnego wynagrodzenia, które od 1 września wynosi 4904,10 złotych, ma swoje pierwsze konsekwencje. W przypadku osiągnięcia dochodu pomiędzy 4904,10 złotych a 9107,50 złotych, wysokość pobieranych dodatków zostaje obniżona. W sytuacji przekroczenia górnego limitu, ZUS nie będzie miał innego wyjścia, jak całkowicie wstrzymać wypłatę świadczenia. Dlatego ważne jest, aby być bardzo ostrożnym i dbać o zachowanie dochodu w granicach ustalonych przepisami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version