Codzienne konflikty związane z życiem rodzinnym i wspólnym zamieszkaniem nie są wystarczająco poważnym naruszeniem warunków, które uprawniają do unieważnienia darowizny. Tylko takie naruszenie stanowi podstawę do cofnięcia daru, zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego.

Pierwszym źródłem konfliktu w tej rodzinie było zachowanie matki-powódki, która zaczęła żądać od córki, aby przekazała część darowanego jej domu na rzecz swojego wnuka, syna drugiej córki, z którym wspólnie mieszkała.

Kolejnym spornym punktem była instalacja rolety uniemożliwiającej matce dostęp do części domu, w którym mieszkała, co szczególnie nie zadowalało wnuka.

Mimo wystąpienia tych konfliktów, córka nadal pozwalała matce korzystać z pomieszczeń gospodarczych, garażu i działki pod uprawę warzywnego ogrodu, chociaż matka nie ponosiła kosztów utrzymania nieruchomości ani nie opłacała mediów w tych pomieszczeniach, w których przebywała, i nikt nie domagał się od niej takich płatności.

W związku z tą sytuacją sąd rejonowy odrzucił żądanie matki dotyczące zwrotu darowizny zgodnie z artykułem 898 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego, a Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał ten wyrok.

– Znamion rażącej niewdzięczności w rozumieniu art. 898 par. 1 k.c. nie wyczerpuje zachowanie obdarowanego niewykraczające poza zwykłe konflikty dnia codziennego, związane ze wspólnym zamieszkiwaniem, wynikające z napiętej i konfliktowej sytuacji rodziny – to wynika z treści uzasadnienia wyroku wydanego w tej sprawie przez sędziego Trzaskowskiego.

Konkluzja: Wielokrotnie zdarza się, że osoba dokonująca darowizny chce ją wycofać, na przykład aby przekazać nieruchomość innej osobie. W tym celu próbuje sprowokować obdarowanego do działań, które ten zwykle by nie podjął, takich jak kłótnie, obrażanie, czy popychanie. W takich przypadkach nie można uznać darowizny za unieważnioną. Jednakże, jeśli postawa obdarowanego pogarsza się bez wpływu na nią ze strony darczyńcy, darowiznę można unieważnić, jeśli występuje znaczna zła wola i ciężkie zachowania obdarowanego, takie jak upokarzanie, maltretowanie, lub brak odpowiedniej opieki z uwagi na wiek lub stan zdrowia. Jak słusznie zaznaczył Sąd Najwyższy, nie można uznać takiej niewdzięczności za rażącą w przypadku zwykłych kłótni lub codziennych sporów. Nawet naruszenie nietykalności cielesnej nie musi być uznane za rażące, chyba że było skierowane na zadanie rzeczywistej krzywdy darczyńcy.

Podstawa prawna: Postanowienie SN z dnia 22 września 2023 r., sygnatura akt: I CSK 4647/22


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version