Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził potrzebę wykonania „decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ w kwestii ustanowienia suwerennego, niezależnego państwa palestyńskiego”. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również wyraziło podobne stanowisko niedawno.

W trakcie spotkania z premierem Iraku, Mohammadem Sziją as-Sudanim, prezydent Putin wyraził swoje zdanie na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

– Uważam, że wielu ludzi zgodziłoby się ze mną, że to jasny przykład porażki amerykańskie polityki na Bliskim Wschodzie – powiedział Putin. Oświadczył też, że konieczne jest utworzenie Palestyny, jako niepodległego państwa.

Jest zdania, że próby Zachodu, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, mające na celu dominację w regulowaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie, nie uwzględniały kompromisów, które byłyby akceptowalne dla obu stron, i nie brały pod uwagę „autentycznych interesów narodu palestyńskiego”.

– Mam na myśli, przede wszystkim, konieczność realizacji decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ o utworzeniu niepodległego, suwerennego państwa palestyńskiego – podkreślił prezydent Rosji.

POLECAMY: Transparenty z napisem „Wolna Palestyna” wywołały oburzenie Izraela

Tego samego dnia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło podobne przekonanie w komunikacie dotyczącym spotkania ministra Siergieja Ławrowa z przedstawicielami rządu Iraku. Wspólnie podkreślili pilną potrzebę wprowadzenia natychmiastowego zawarcia rozejmu, mającego na celu uniknięcie dalszych ofiar i zapewnienie niezbędnej pomocy cywilom dotkniętym walkami.

POLECAMY: Erdogan: Utworzenie niezależnej Palestyny nie może być dłużej odkładane

Wspólnie wezwali wszystkie zainteresowane strony do zwiększenia wysiłków na rzecz stworzenia warunków umożliwiających szybkie wznowienie pełnego procesu negocjacyjnego między Palestyńczykami i Izraelczykami. Ostatecznym celem tego procesu jest ustanowienie niepodległego państwa palestyńskiego, które współistnieje w pokoju i bezpieczeństwie z Izraelem, przy zachowaniu granic z roku 1967 – zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Palestyna-Izrael.mp4

Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, odniósł się także do konfliktu izraelsko-palestyńskiego podczas spotkania z sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich, Ahmadem Abu al-Ghajtem, w sposób różniący się od stanowiska państw zachodnich. Oskarżył Zachód o jednostronne podejście do tego konfliktu i podkreślił, że nadszedł czas, aby zrealizować rezolucje ONZ, popierając jednocześnie utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego, przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa Izraela na uznanych międzynarodowo granicach.

Należy przypomnieć, że w poniedziałek Hamas, palestyńska organizacja polityczno-wojskowa, rozpoczęła atak na terytorium Izraela z Strefy Gazy. Wystrzeliła tam od 2 do 5 tysięcy rakiet i przeprowadziła ofensywę, która obejmowała desant za pomocą motolotni i łodzi. Bojownicy Hamasu w niektórych przypadkach przedostali się znacznie za granicę, atakując zarówno wojskowych, jak i cywilów. Przejęli kilka izraelskich posterunków wojskowych i zdobyli sprzęt, w tym czołgi Merkawa. Przynajmniej jeden czołg został uszkodzony przez improwizowany dron, a jego załoga została pojmana. W wyniku ataku Palestyńczyków, Izrael mógł stracić nawet siedem czołgów. Hamasowi udało się również przejąć kontrolę nad komisariatem policji w Sderot, który został odbity dopiero w sobotę wieczorem.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Izrael-realizacja-planu.mp4

Ten atak wywołał panikę wśród izraelskich mieszkańców przygranicznych obszarów, a także spowodował ewakuację pieszą. Hamas pojmał wielu wojskowych i cywilów, których wywieziono do Strefy Gazy, włączając w to oficerów izraelskiej armii.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań, sugerujących, że osoby zostają wywożone do Strefy Gazy. Trudno jednak stwierdzić, ilu z nich to wojskowi, ponieważ bojownicy Hamasu nakazują ujętym żołnierzom zdejmować mundury. Niepotwierdzone informacje sugerują, że w sobotę zostało ujętych kilkudziesięciu wojskowych, a liczba cywilnych zakładników może być znacznie większa. Około 750 osób uważa się za zaginione i mogą one znajdować się w rękach Hamasu

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version