Jeśli kiedykolwiek wynajmowałeś mieszkanie komuś, z pewnością zetknąłeś się z problemem znalezienia uczciwego najemcy. Czasem dochodzi do sytuacji, w której mimo rozwiązania umowy, lokator nie chce opuścić nieruchomości. Istnieją dwie opcje w takim przypadku.

POLECAMY: Wynajmujesz mieszkanie? Musisz to wiedzieć

Umowa najmu mieszkania automatycznie wygasa po ustalonym okresie, na jaki została zawarta. Można także ją wcześniej rozwiązać, jeśli któraś ze stron nie chce kontynuować wynajmu, albo jeśli najemca zalega z opłatami czynszu i rachunków. Problem pojawia się, gdy umowa została anulowana, a lokator uparcie trzyma klucze i nie opuszcza lokalu. Co zrobić w takiej sytuacji? Wyeksmitowanie nie jest takie proste.

POLECAMY: Czy właściciel lokalu może wejść do mieszkania bez zgody wynajmującego?

Niezależnie od przyczyn, zwłoka w opłacaniu czynszu jest podstawą do rozwiązania umowy najmu. Gdy najemca nie reguluje czynszu i rachunków przez co najmniej trzy miesiące, właściciel może wysłać mu wezwanie do zapłaty. Wtedy lokator ma dodatkowy miesiąc na uregulowanie zaległości. Jeśli tego nie zrobi, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę. Po wypowiedzeniu, lokator jest zobowiązany do wyprowadzenia się. Jeśli nie opuści lokalu, trzeba wysłać kolejne pismo, podpisanie przez notariusza, z żądaniem opróżnienia nieruchomości. Dokument musi zawierać dane właściciela i najemcy, powody rozwiązania umowy i termin, w którym lokator musi opuścić nieruchomość. Okres ten nie może być krótszy niż 7 dni od daty doręczenia pisma lokatorowi. Jak usunąć nieuczciwego lokatora z mieszkania? Pozostaje droga sądowa.

Jeżeli żadna z powyższych opcji nie przyniesie efektów, istnieje jeszcze jedna możliwość. Możesz złożyć wniosek w sądzie o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca zrzeka się prawa do oporu. Po uzyskaniu tej klauzuli, musisz udać się do komornika, który zastosuje przymusowe środki w celu wyprowadzenia lokatora. Jeśli wynajem miał charakter okazjonalny, lokator będzie musiał opuścić lokal wskazany w umowie adres. W przypadku innych rodzajów wynajmu, lokator może skończyć w noclegowni lub hotelu, ponosząc jednocześnie koszty egzekucji.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version