Biedronka ogłosiła swoje plany dotyczące zwolnień grupowych, które wiążą się z restrukturyzacją w dziale operacyjnym. Te zmiany wpłyną na niektórych kierowników odpowiedzialnych za sprzedaż produktów świeżych. Na chwilę obecną nie jest jeszcze jasne, ile osób zostanie objętych zwolnieniami. Planowane zmiany w sieci Biedronka mają zostać zakończone do listopada.

Właściciel Biedronki, firma Jeronimo Martins Polska, oficjalnie zgłosił te plany zwolnień grupowych do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Dzięki temu rozpoczęła się procedura, która wymagała przeprowadzenia konsultacji związanych z tymi zmianami ze związkami zawodowymi. Po zakończeniu tych konsultacji pracodawca dostarczy urzędowi pracy informacje dotyczące liczby pracowników, którzy zostaną zwolnieni, w jakich grupach zawodowych oraz w jakim określonym terminie to nastąpi.

Biedronka likwiduje stanowisko

Biedronka zdecydowała o zlikwidowaniu stanowiska kierownika sprzedaży produktów świeżych (PSM). Według doniesień portalu legaartis.pl, ta reorganizacja pracy wpłynie na część osób zajmujących to stanowisko, podczas gdy pozostali pracownicy zostaną przeniesieni do innych działów lub otrzymają awanse, przechodząc na stanowiska kierowników operacji i sprzedaży (SOM). Istnieje plan zwiększenia liczby kierowników obszarów, aby każdy z nich mógł skupić się na mniej sklepach niż dotychczas, gdzie typowo odpowiadało za 10 do 12 sklepów. W wyniku reorganizacji, liczba placówek handlowych w zarządzaniu spadnie do zakresu 5-7.

Warto zaznaczyć, że Biedronka nie ujawnia jeszcze, ile pracowników zostanie objętych planami zwolnień grupowych. Szczegółowe liczby nie zostały jeszcze przekazane do urzędu pracy. Oczekuje się, że te informacje zostaną dostarczone do końca października. Wtedy również poznamy ilość osób, które otrzymają awanse na stanowiska SOM lub zostaną przyjęte do innych obszarów wewnątrz firmy. Oficjalnie reorganizacja działu operacyjnego ma wejść w życie od listopada.

Biedronka tłumaczy, że te zmiany wprowadza się w celu zoptymalizowania zarządzania siecią. Sieć modyfikuje strukturę kierownictwa, aby menedżerowie odpowiedzialni za codzienną działalność sklepów mogli skoncentrować się na mniejszej liczbie placówek niż dotychczas. Dzięki temu będą mieli bliższy kontakt z operacjami prowadzonymi w sklepach, w tym ze sprzedażą produktów świeżych. Część dotychczasowych menedżerów ds. produktów świeżych otrzyma szansę na awans po pozytywnej ewaluacji do nowych stanowisk – takie wyjaśnienie udziela biuro prasowe dyskontu, jak podaje legaartis.pl.

Negocjacje ze związkami zakończone. Biedronka podpisała porozumienie

W pierwszym etapie procesu dotyczącego zwolnień grupowych Biedronka już osiągnęła pewien etap postępu. W ubiegłym tygodniu, sieć Biedronka osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi, określając warunki odejścia pracowników na stanowiskach kierowników sprzedaży produktów świeżych (PSM). W ramach tego porozumienia przyjęto proponowane przez pracodawcę rozwiązanie, które zawiera wsparcie dla tych pracowników, którzy utracą pracę w wyniku restrukturyzacji. Oprócz ustawowych odpraw, pracownicy ci otrzymają gratyfikacje finansowe, zależne od ich stażu pracy w firmie. Dodatkową korzyścią ma być możliwość warunkowego umorzenia pożyczek zaciągniętych z funduszu socjalnego.

Warto zaznaczyć, że Biedronka, będąca największym pracodawcą w Polsce nie tylko wśród sieci handlowych, ale także wśród prywatnych przedsiębiorstw, zatrudnia aż 80 tysięcy pracowników. W ciągu ostatniego roku firma stworzyła ponad 1100 nowych miejsc pracy, co świadczy o jej znaczącym wkładzie w kształtowanie rynku pracy. W samym okresie od stycznia do grudnia 2022 roku, Biedronka przyjęła ponad pół miliona aplikacji od potencjalnych kandydatów, co podkreśla ogromne zainteresowanie pracą w tym dyskoncie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version