Kiedy warto podpisać porozumienie stron, rozwiązując umowę o pracę? Czy taki sposób rozwiązania umowy o pracę jest korzystny? Kto zyska, rozwiązując tak stosunek pracy.

POLECAMY: Czy pracodawca może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Zakończenie stosunku pracy może przyjąć różne formy, zarówno na wniosek pracodawcy, jak i pracownika. Kodeks Pracy reguluje sytuacje, w których można zakończyć umowę o pracę. Są to:

  1. Poprzez porozumienie stron.
  2. Poprzez oświadczenie jednej ze stron z przestrzeganiem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem).
  3. Poprzez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia).
  4. Wraz z upływem ustalonego terminu umowy.

Porozumienie stron jest jednym z najkorzystniejszych sposobów zakończenia stosunku pracy. W tym przypadku pracodawca i pracownik zgadzają się na rozwiązanie umowy. To rozwiązanie jest pożądane i niewywołuje konfliktów, ponieważ obie strony są zgodne. Porozumienie stron może dotyczyć różnych rodzajów umów o pracę i może zostać zawarte w dowolnym momencie. Nawet pracownicy, którzy są szczególnie chronieni, mogą zakończyć swoje zatrudnienie w ten sposób. Porozumienie może określić datę rozwiązania umowy w momencie jego podpisania lub w przyszłości.

Kto może zainicjować proces zawarcia porozumienia?

Każda ze stron umowy o pracę może zaproponować zawarcie porozumienia. Jest to oferta w rozumieniu prawa cywilnego. Warto zauważyć, że oferta ta może być ograniczona czasowo i przestać obowiązywać po upływie określonej daty.

W jaki sposób można zawrzeć porozumienie?

Porozumienie może być zawarte w sposób dorozumiany, ale w celach dowodowych i dla prowadzenia dokumentacji zaleca się jego formę pisemną. To zabezpiecza interesy zarówno pracodawcy, jak i pracownika w większym stopniu.

Jaki jest zakres porozumienia stron?

Najważniejszym aspektem porozumienia jest wyrażenie jednomyślnej woli stron, a mianowicie, że ich stosunek pracy ma się zakończyć, oraz ustalenie terminu, w jakim to nastąpi. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron oznacza, że obie strony zgadzają się co do wszystkich aspektów zakończenia zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że granice tego rodzaju rozwiązania umowy są określone przez zasadę swobody umów z ograniczeniami, wynikającą z obowiązujących przepisów prawa, zwłaszcza prawa pracy, które chronią prawa pracownika.

Porozumienie stron a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika Zakończenie umowy za porozumieniem stron jest bardziej korzystne dla pracownika niż rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy, także ze względu na treść świadectwa pracy, które pracownik dostarcza pracodawcy.

Warto zaznaczyć, że jeśli pracodawca ma podstawy do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika i proponuje pracownikowi zakończenie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie można tego traktować jako nielegalnej groźby. W takiej sytuacji pracodawca nie przekracza swoich uprawnień ani nie narusza praw pracowniczych. Pracownik nie może powoływać się na groźbę bezprawną, co wynika z obawy o utratę stałego zatrudnienia.

Czy można uniknąć skutków prawnych porozumienia stron?

Warto zaznaczyć, że w przypadku porozumienia stron nie ma możliwości złożenia odwołania, co jest możliwe przy jednostronnym rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia przez pracodawcę. Kodeks Pracy nie przewiduje odwołania od zawartego porozumienia, ani próby przywrócenia zatrudnienia, co oznacza, że porozumienie jest wiążące.

Jednak istnieje możliwość uniknięcia skutków prawnych porozumienia, jeśli jest ono obarczone wadą. To występuje, gdy osoba zawierająca porozumienie działa pod wpływem błędnego przekonania o rzeczywistości. Przykłady takich błędów to nieświadomość ciąży pracownika, który ma umowę rozwiązaną. Inny przykład to groźba lub działania mające wymusić na pracowniku zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, zwłaszcza gdy podstawy do jednostronnego rozwiązania umowy przez pracodawcę są wątpliwe.

W takich przypadkach, aby uniknąć skutków prawnych porozumienia, trzeba udowodnić istnienie wady. Udowodnienie tego może być trudne, zwłaszcza w kontekście okoliczności zawarcia porozumienia. W sytuacji, gdy strony nie zgadzają się, czy umowa została rozwiązana za wzajemną zgodą, możliwe jest wystąpienie o ustanowienie stosunku pracy.

Porozumienie stron o zakończeniu umowy a porozumienie co do skrócenia okresu wypowiedzenia Należy odróżnić zakończenie umowy na mocy porozumienia stron od ustalenia przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy po jej wypowiedzeniu przez jedną ze stron. Strony mają swobodę określenia, o ile zostanie skrócony okres wypowiedzenia, na przykład mogą postanowić, że umowa rozwiąże się po krótszym okresie niż wcześniej ustalono. To porozumienie jest zawierane na wniosek stron i nie wiąże się z prawem do odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia.

Podsumowując: Zakończenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najkorzystniejszym sposobem rozwiązania stosunku pracy zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Obydwie strony mogą uzgodnić termin i sposób zakończenia współpracy. Jednak zaleca się, aby takie porozumienie zostało spisane na piśmie ze względów dowodowych.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version