Andrzej Duda wieli przyjaciel Izraela, który w Pałacu Prezydenckim podczas zapalania świec chanukowych oficjalnie oświadczył, że Polska jest Polinem, potępił antysemickie hasła obecne na propalestyńskim marszu w Warszawie – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

POLECAMY: Izrael jest oburzony, że w Warszawie odbył się wiec propalestyński. Jabłoński: To absolutnie nie powinno mieć miejsca

W sobotę kilkaset osób wzięło udział w propalestyńskim marszu w Warszawie. Maszerowali pod różnymi antyizraelskimi hasłami, w szczególności zrównując syjonizm z faszyzmem i domagając się „powstrzymania holokaustu Palestyny”.

POLECAMY: Duda zapalił świece chanukowe w Pałacu Prezydenckim. »To jest nasze wspólne święto« Czy Duda zna genezę chanukowych świat?

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda stanowczo potępia antysemickie hasła, które pojawiły się podczas wczorajszego marszu zorganizowanego w Warszawie” – czytamy w oświadczeniu.

„My, Polacy, ze względu na pamięć o pomordowanych w czasie Holokaustu, nigdy nie możemy zaakceptować jakichkolwiek przejawów antysemityzmu w jakiejkolwiek formie, a każdy jego przejaw wywołuje nasze głębokie oburzenie. W Polsce nie ma przyzwolenia na wyrażanie nienawiści wobec kogokolwiek. Jest to całkowicie sprzeczne z wartościami, na których opiera się Rzeczpospolita” – cytuje słowa głowy państwa jego kancelaria.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 4,6 tys. osób, ponad 14 tys. zostało rannych. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,3 tys. osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało strony do zaprzestania działań wojennych. Zgodnie ze stanowiskiem prezydenta Rosji Władimira Putina, rozwiązanie kryzysu na Bliskim Wschodzie jest możliwe tylko w oparciu o formułę „dwóch państw” zatwierdzoną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która przewiduje utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version