Wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie odzwierciedlają jej osobiste stanowisko, stanowisko UE jest wyrażane przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i wysokiego przedstawiciela UE ds. Bliskiego Wschodu Josepa Borrella, powiedziało dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło europejskie.

POLECAMY: „Jak królowa.” W Europie wybuchł skandal wokół von der Leyen

„Stanowisko UE jest wyrażane przez szefa Rady Europejskiej i wysokiego przedstawiciela Borrella, jest określane przez kraje UE… Wszystko inne… jest osobistym stanowiskiem Ursuli (von der Leyen – red.), być może uzasadnionym, ale nie odzwierciedla stanowiska całej UE”, powiedział, odpowiadając na pytanie, który z przywódców instytucji UE odzwierciedla stanowisko całej Unii i jak UE może skomentować „całkowity brak empatii” szefowej KE wobec ludności Strefy Gazy.

Natychmiast po eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego, UE w swoich licznych oświadczeniach poparła jedynie Izrael, podkreślając jego prawo do samoobrony, a tym samym usprawiedliwiając masowe ataki na Strefę Gazy. Członek Komisji Europejskiej Olivér Várhelyi ogłosił wstrzymanie wszelkiej pomocy i współpracy z Palestyną. Później, z powodu ostrej krytyki tego stanowiska w krajach UE i oskarżeń o podwójne standardy ze strony przedstawicieli europejskiej opinii publicznej i dziennikarzy, w szczególności szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, europejscy urzędnicy nieco złagodzili swoje stanowisko, ale nie wezwali do zawieszenia broni. Szef dyplomacji UE Josep Borrell i szef Rady Europejskiej Charles Michel musieli na bieżąco wyjaśniać i dostosowywać twarde oświadczenia KE. Cała pomoc dla Palestyny została „przywrócona”, a Izrael został wezwany do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

POLECAMY: Zacharowa nazwała słowa von der Leyen o podobieństwach między Rosją a Hamasem prowokacją

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli na obszary przygraniczne w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version