Ponad dwie trzecie Francuzów obawia się ataku na Francję podobnego do tego, który palestyński Hamas przeprowadził na Izrael 7 października – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Francuski Instytut Opinii Publicznej (IFOP), którego wyniki zacytowała gazeta Figaro.

POLECAMY: Izrael przygotowuje się do ataku na kolejny szpital w Strefie Gazy

„Jak się okazuje, 72% Francuzów obawia się, że atak podobny do tego, który miał miejsce 7 października i kosztował życie około 1400 Izraelczyków, wydarzy się pewnego dnia we Francji”, podała gazeta.

Według gazety, to właśnie strach przed atakiem terrorystycznym na dużą skalę wyjaśnia fakt, że znaczna część Francuzów (37%) popiera Izrael, a nie Autonomię Palestyńską (20%).

Ponadto zauważono, że ten strach wśród Francuzów tłumaczy się doświadczeniem ataków terrorystycznych z 13 listopada 2015 r., kiedy to w szczególności zaatakowano teatr Bataclan.

Według sondażu, ponad 80% Francuzów obawia się, że Francja odczuje konsekwencje obecnej eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version