Według informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2023 roku odnotowano wzrost cen towarów i usług o 6,5% w porównaniu do października 2022 roku. Ponadto, w porównaniu do września 2023 roku, zanotowano wzrost o 0,2%.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez GUS, ceny paliwa obniżyły się w porównaniu do października 2022 roku o 14,4%, a w porównaniu do września 2023 roku spadły o 4,2%.

Ceny nośników energii wzrosły w skali roku o 8,3%, natomiast w stosunku do września 2023 roku zanotowano niewielki wzrost o 0,2%.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu do października 2022 roku o 7,9%, a w porównaniu do września 2023 roku odnotowano wzrost o 0,4%.

To jeszcze nie koniec. Eksperci przewidują, ze inflacja będzie rosła

„Nadchodzące miesiące przyniosą niewielki wzrost inflacji. Ceny paliw ponownie zaczną rosnąć zgodnie z tendencjami na rynku globalnym. Przy bieżącym stanie prawnym, w styczniu inflację podniesie wzrost stawek VAT na żywność oraz koniec zamrożenia cen energii” – przewidują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Jakub Rybacki, ekonomista reprezentujący Polski Instytut Ekonomiczny, prognozuje, że w 2024 roku inflacja będzie spadać stopniowo.

Tempo wzrostu cen usług pozostanie wysokie z uwagi na rosnące koszty pracy. Także grupa towarów, w przypadku których inflacja ustabilizowała się, jest niewielka. Odsetek wydatków, gdzie ceny wzrosły w przeciągu roku o 2 proc. i mniej wynosi obecnie 15 proc. W standardowych warunkach te wielkości sięgają 40-50 proc. – wskazał Rybacki.

Inflacja za październik ukształtowała się w dolnym przedziale oczekiwań, ale jej struktura nie wygląda korzystnie – stwierdził w komentarzu do danych GUS główny ekonomista banku ING BSK Rafał Benecki.

Według naszych szacunków październik był ostatnim miesiącem tak wyraźnego spadku inflacji w tym roku. W kolejnych miesiącach baza odniesienia nie będzie już tak korzystna dla rocznego wskaźnika jak wcześniej. W listopadzie możemy być jeszcze świadkami niewielkiego spadku inflacji, ale na koniec roku będzie ona na poziomie zbliżonym do obserwowanego w październiku – wskazał.

Według opinii Beneckiego, kształtowanie się wskaźnika inflacji na początku 2024 roku będzie głównie wynikiem decyzji administracyjnych i politycznych, takich jak stawka VAT na artykuły spożywcze oraz zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Jednocześnie przewiduje się, że najniższy poziom inflacji może wystąpić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku, po czym wskaźnik ten wzrośnie i utrzyma się na poziomie około 5-6 procent do końca przyszłego roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version