Państwo Figiel z okolic Lublina postanowili zainwestować w fotowoltaikę, przekonani, że to pozwoli im znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd. Jak mogło się jednak stać, że po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych ich opłaty za energię elektryczną gwałtownie wzrosły, zamiast spadać?

Dwa lata temu, mieszkańcy tego obszaru podjęli decyzję o instalacji systemu fotowoltaicznego, mając nadzieję na znaczne oszczędności w kosztach energii elektrycznej. Zamiast spodziewanego obniżenia rachunków za prąd, zaskoczeniem dla nich było gwałtowne zwiększenie opłat. Dla wielu osób, które zainwestowały w fotowoltaikę w nadziei na obniżenie kosztów energetycznych, ta sytuacja staje się zagadką. Wielu z nich zastanawia się, co mogło pójść nie tak, biorąc pod uwagę, że celem inwestycji było właśnie zmniejszenie wydatków związanych z zużyciem energii elektrycznej. Teraz, poszukują odpowiedzi, starają się zrozumieć, dlaczego ich rachunki za prąd znacznie wzrosły po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych.

Postanowili założyć na dachu panele fotowoltaiczne. Mieli oszczędzić, a płacą jeszcze więcej

Przed przystąpieniem do inwestycji w odnawialne źródła energii, rodzina regularnie płaciła około 250 złotych miesięcznie za prąd. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego, rachunki spadły do 152 złotych za pół roku, co było znaczącą oszczędnością. Jednakże, po wymianie licznika prądu przez zakład energetyczny pod koniec poprzedniego roku, sytuacja diametralnie się zmieniła.

Pan Dominik przyznał, że po otrzymaniu ostatniego rachunku zelektryzowany był ogromną kwotą, którą widział na fakturze. Jego żona zawołała go do kuchni i wspomniała, że rachunek wynosi aż 10 959 złotych za pół roku. Rodzina jest zdumiona, ponieważ nie wprowadzili do swojego domu żadnego nowego sprzętu ani urządzenia, które mogłoby znacząco zwiększyć zużycie prądu. W związku z tym, są przekonani, że coś musiało pójść nie tak z wymianą licznika prądu, co spowodowało ten ogromny wzrost kosztów związanych z energią elektryczną. Teraz starają się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, aby uniknąć finansowego obciążenia wynikającego z niewytłumaczalnie wysokich rachunków za prąd.

Co jest powodem tak dużego rachunku za prąd? Ekspert sugeruje, że nowy licznik wcześniej mógł pracować w zakładzie produkcyjnym

Dr inż. Konrad Sobolewski, ekspert z Politechniki Warszawskiej, zauważył, że zużycie prądu przez daną rodzinę jest porównywalne z zużyciem energii przez małe osiedle domków jednorodzinnych. Według niego, taka ilość energii zużywanej przez pojedyncze gospodarstwo domowe wydaje się nierealistyczna. Dr Sobolewski sugeruje, że problem może wynikać z błędów w pomiarze, zwłaszcza jeśli używany licznik prądu był wcześniej używany w innym miejscu i nie został prawidłowo zresetowany. W takim przypadku, różnice w układzie pomiarowym mogą powodować znaczne rozbieżności w odczytach zużycia energii.

Rodzina, próbując znaleźć rozwiązanie dla swojego problemu, zwróciła się do zakładu energetycznego z reklamacją. Niestety, mimo składanych reklamacji, sprawa pozostaje nierozwiązana, a faktury za zużycie prądu nadal pozostają na bardzo wysokim poziomie. Rodzina czeka na dalsze działania ze strony zakładu energetycznego, jednak jak dotąd nie osiągnęła żadnych konkretnych rezultatów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version