Wielkopolska Izba Lekarska (WIL) apeluje o surowe przestrzeganie przepisów dotyczących warunkowego prawa do praktykowania zawodu lekarza przez osoby, które uzyskały dyplom poza Unią Europejską. W samorządzie podkreśla się, że rozwiązania wprowadzone w okresie pandemii i przedłużone dla lekarzy z Ukrainy są niewłaściwe i nie ma już powodu, aby nadal z nich korzystać.

POLECAMY: Zdaniem MZ ukraińscy medycy nauczą się polskiego w 45 godzin i będą w stanie leczyć Polaków

Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w liście skierowanym do Ministra Zdrowia, Prokuratora Generalnego, władz samorządowych oraz zarządzających placówkami medycznymi apelują o egzekwowanie obowiązujących przepisów, które są naruszane przez lekarzy i dentystów, którzy uzyskali swoje uprawnienia w uproszczonym trybie, oraz przez jednostki medyczne, które ich zatrudniają.

POLECAMY: Wyniki Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego w Łodzi to tragedia!. Ukraińscy i Białoruscy „medycy” nie mają wiedzy, aby leczyć w Polsce

WIL podkreśla, że kryzysowe rozwiązania, które zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 i później przedłużone dla Ukraińców ze względu na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy, są obecnie niewłaściwe i powinno się od nich odejść.

W opinii WIL “od początku były to przepisy wadliwe, między innymi z powodu braku wymogu znajomości języka polskiego czy ustanowienia minimum wymaganych kwalifikacji zawodowych”, dlatego, jak stwierdza Izba, utrzymywanie ich w mocy nie ma uzasadnienia.

“Ponadto, brak precyzyjnej i jasnej regulacji określającej uprawnienia lekarzy posiadających warunkowe prawo wykonywania zawodu jest przyczyną wielu nieporozumień i nieprawidłowości po stronie podmiotów leczniczych zatrudniających tę kategorię lekarzy. Lekarze i lekarze dentyści, którzy uzyskali dyplom poza Unią Europejską i chcą leczyć pacjentów w Polsce, powinni podjąć się nostryfikacji dyplomu lub złożyć Lekarski (Lekarsko-Dentystyczny) Egzamin Weryfikacyjny” – czytamy w piśmie WIL.

WIL przypomina zasady wykonywania zawodu przez lekarzy cudzoziemców, którzy uzyskali warunkowe prawo wykonywania zawodu:

  • Warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty nie uprawnia do pracy w charakterze lekarza specjalisty. Posługiwanie się tytułem lekarza specjalisty, a także umieszczenie informacji wprowadzających w błąd pacjentów, że lekarz posiadający warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty udziela świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie jak specjalista stanowią naruszenie obowiązujących zasad wykonywania zawodu lekarza.
  • Udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych przez lekarzy lub lekarzy dentystów, którzy posiadają dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty wydany poza Unią Europejską jest dopuszczalne w przypadku uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przyznawanego przez okręgową radę lekarską na podstawie art. 7 ust 2e ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
  • Lekarz albo lekarz dentysta posiadający warunkowe prawo wykonywania zawodu, może wykonywać zawód wyłącznie w podmiocie leczniczym, co oznacza jednocześnie brak możliwości wykonywania zawodu w ramach indywidualnych praktyk lekarskich.
  • Lekarz albo lekarz dentysta posiadający warunkowe prawo wykonywania zawodu jest zobowiązany do zgłoszenia ministrowi zdrowia oraz właściwej okręgowej radzie lekarskiej, w jakim podmiocie leczniczym i na jaki okres został zatrudniony.

Według informacji dostarczonych przez WIL, mniejsza liczba osób korzysta z trybu uproszczonego umożliwiającego praktykowanie medycyny specjalistycznej. W ciągu dotychczasowego okresu Wielkopolska Izba Lekarska udzieliła takich uprawnień 50 lekarzom oraz 2 lekarzom dentystom. Natomiast 177 lekarzy i 34 lekarzy dentystów w województwie posługuje się warunkowym prawem do wykonywania zawodu.

“W ich przypadku posługiwanie się tytułem lekarza specjalisty, umieszczanie takich informacji na pieczątce, a co gorsza udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych stanowi naruszenie prawa” – zaznaczono w komunikacie Izby.

WIL podkreśla, że:

  • naganną praktyką jest zatrudnianie w placówce ochrony zdrowia lekarza lub lekarza dentysty, któremu okręgowa izba lekarska odmówiła przyznania warunkowego prawa wykonywania zawodu;

Dotychczas 73 kandydatów starających się o uproszczone prawo do wykonywania zawodu lekarza napotkało na negatywne rozstrzygnięcie ze strony Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Głównym powodem odrzucenia wniosków, jak podkreśla WIL, jest często niewystarczająca biegłość w języku polskim, który jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzania wywiadów z pacjentami, prowadzenia dokumentacji medycznej oraz komunikacji z personelem medycznym.

Izba zaznacza, że niedopuszczalne jest:

  • tytułowanie się mianem lekarza specjalisty przez osoby legitymujące się warunkowym prawem wykonywania zawodu;
  • jest rejestrowanie przez te osoby działalności gospodarczej o nazwie sugerującej prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej – z czym Izba spotkała się już w Wielkopolsce;
  • podejmowanie przez lekarza posiadającego prawo na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia dodatkowego zatrudnienia poza miejscem objętym zgodą ministra zdrowia i uchwałą ORL.

WIL zauważa, że często lekarze zaniedbują obowiązek poinformowania Ministra Zdrowia oraz odpowiedniej okręgowej rady lekarskiej o miejscu zatrudnienia i okresie zatrudnienia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version