Dwie byłej urzędniczki gdańskiego magistratu zostały skazane na kary 8 lat oraz 5 i pół roku pozbawienia wolności za korupcję związaną z przyznawaniem lokali komunalnych w Gdańsku.

Krystyna W. i Katarzyna M. były głównymi oskarżonymi w procesie dotyczącym nieprawidłowości w wynajmie lokali w Urzędzie Miasta Gdańsk w latach 2008–2010. Akt oskarżenia został wniesiony do sądu w 2017 roku i pierwotnie obejmował 40 osób, ale ostatecznie 17 z nich stanęło przed sądem.

Pozostałe osoby współpracowały z organami ścigania, przyznały się do winy lub zgłosiły się do prokuratury w nadziei na łagodniejszy wyrok, co doprowadziło do wydania prawomocnych wyroków w ich sprawach. Prokuratura oskarżyła oskarżonych o zawarcie 14 umów najmu mieszkań komunalnych z osobami, które nie spełniały wymaganych kryteriów. Urzędniczki przyjmowały korzyści finansowe w zamian za swoje działania.

Schemat przestępczy polegał na tym, że łapówki były przekazywane pośrednikom, którzy następnie przekazywali część tych pieniędzy urzędniczkom. Prokuratura oszacowała, że przez ręce pośredników przepłynęło co najmniej 920 tysięcy złotych, z czego ponad 785 tysięcy złotych trafiło do skazanych.

Prokurator domagał się od obu kobiet kar po dziewięć lat więzienia, jednak Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł karę łączną ośmiu lat dla Krystyny W. i pięć lat i sześć miesięcy dla Katarzyny M. bez możliwości zawiasów. Ponadto, sąd orzekł o przepadku mienia uzyskanego w wyniku procederu korupcyjnego, którego łączna wartość sięga kilkuset tysięcy złotych. Niektórych oskarżonych uniewinniono częściowo.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version