W miniony piątek (03.11.2023 roku) ogółem 124 obcokrajowców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski, wśród nich znajdowali się obywatele Egiptu, Erytrei i Jemenu. Zauważono, że 34 osoby, po zauważeniu polskich służb, zawróciły na Białoruś. W kolejnym incydencie grupa migrantów ponownie zaatakowała polskie patrole, rzucając kamieniami – SG donosi o tym w swoim raporcie z ostatnich 24 godzin.

POLECAMY: Funkcjonariusze SG zatrzymali Ukraińca i Gruzina w związku z przemytem nielegalnych imigrantów

Incydent miał miejsce w okolicach Mielnika, jednak nikomu nie stała się krzywda – SG potwierdziła to w sobotę rano na platformie X (dawniej Twitter).

W pobliżu Michałowa ujęto kolejnego tzw. kuriera, który był obywatelem Ukrainy i przybył w celu odebrania migrantów. Od początku roku, w związku z nielegalnym przemytem ludzi przez granicę z Białorusią, za którą odpowiedzialny jest Podlaski Oddział SG, aresztowano już ponad 490 osób podejrzanych o udział lub organizację takich nielegalnych przekroczeń granicy. Głównie są to tzw. kurierzy, którzy przybywają po migrantów. Według danych SG, od początku roku odnotowano ponad 22 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W marcu i kwietniu odnotowano około 2,5 tys. prób, w maju około 3 tys. W czerwcu również było niespełna 3 tys. prób, w lipcu wyniosło to 4 tys., a w sierpniu niemal 2,8 tys. W wrześniu było mniej niż 1,1 tys. prób, a w październiku 2 tys. prób.

W tym roku nielegalni migranci zatrzymani przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 różnych krajów.

W 2022 roku na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowano stalową barierę o wysokości 5,5 m, która stanowi główny element zabezpieczenia przed nielegalną migracją. Dodatkowym wsparciem jest system kamer i czujników, który obejmuje 206 km granicy i jest w pełni wykorzystywany przez polskie służby graniczne.

SG obecnie poszukuje wykonawcy elektronicznej bariery na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Planuje się zainstalowanie zabezpieczeń na 172 km, obejmujących m.in. około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru będzie ulokowane w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, aby prace mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku.

W tym roku SG ma również zamiar wyłonić wykonawcę elektronicznej bariery na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim, z planami rozpoczęcia prac w 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version