Dane dotyczące bankomatów i wpłatomatów w Polsce zostały udostępnione przez Narodowy Bank Polski, zgodnie z najnowszymi raportami. Pomimo wprowadzenia nowych przepisów regulujących tę branżę, liczba tych urządzeń nadal rośnie.

Narodowy Bank Polski dostarczył aktualne informacje na temat ilości bankomatów i wpłatomatów działających w Polsce w drugim kwartale 2023 roku. Co ciekawe, mimo wprowadzenia nowych regulacji, liczba tych urządzeń nadal utrzymuje się na ścieżce wzrostu.

Bankomaty i wpłatomaty w Polsce

W drugim kwartale 2023 roku w Polsce zarejestrowano dokładnie 21 787 bankomatów, co stanowi wzrost o 353 urządzenia w porównaniu z pierwszym kwartałem tego samego roku i jednocześnie o 286 więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Wzrosła także liczba wpłatomatów, osiągając liczbę 10 871 maszyn, co stanowi wzrost o 192 urządzenia w stosunku do poprzedniego kwartału.

Nie tylko ilość, ale także łączna wartość zarówno wypłat z bankomatów, jak i wpłat do wpłatomatów zanotowała wzrost. W drugim kwartale zarejestrowano imponującą liczbę 130,2 miliona transakcji wypłat o łącznej wartości 101,9 miliarda złotych. W porównaniu z pierwszym kwartałem, gdzie odnotowano 125,1 miliona transakcji o sumie 100,6 miliarda złotych, oznacza to znaczący wzrost. Również wpłaty do maszyn zanotowały wzrost, osiągając liczbę 25,5 miliona transakcji o łącznej wartości 60,1 miliarda złotych. W pierwszym kwartale było to odpowiednio 23,9 miliona transakcji o wartości 53,4 miliarda złotych.

Te statystyki świadczą o kontynuowanym wzroście popularności korzystania z usług bankomatów i wpłatomatów w Polsce. To z kolei może sugerować rosnące zaufanie społeczeństwa do tych form transakcji finansowych oraz rozwój infrastruktury bankowej w kraju.

Nowe przepisy w tle

Od 1 stycznia 2024 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy, które nakładają wymóg, aby co najmniej 40 procent bankomatów w Polsce było wyposażonych w system IBNS (intelligent banknote neutralisation system). Ten zaawansowany system ma zdolność barwienia banknotów w przypadku wykrycia próby kradzieży, co stanowi dodatkową warstwę ochrony.

Wprowadzenie tego systemu generuje jednak wysokie koszty, co według niektórych ekspertów może skutkować mniejszą liczbą bankomatów dostępnych dla społeczeństwa. Firmy mogą być skłonne rezygnować z utrzymania tych urządzeń, które przynoszą mniejsze zyski, w efekcie czego społeczeństwo może odczuć ograniczenia w dostępie do bankomatów.

Interesujący paradoks pojawia się w świetle przyznania się do redukcji liczby bankomatów przez firmę Planet Cash w sierpniu. Choć taka decyzja może być zgodna z trendami zachodnioeuropejskimi, gdzie redukcja liczby bankomatów jest powszechna, to w Polsce bankomaty utrzymują się dobrze i cieszą się stałym popytem.

Warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, zastanawiając się, czy wprowadzenie nowych regulacji rzeczywiście będzie miało negatywny wpływ na dostępność bankomatów dla obywateli, czy może istnieją inne rozwiązania, które pozwolą utrzymać równowagę między bezpieczeństwem transakcji a dostępnością do usług finansowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version