Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała swoje zalecenia dotyczące walki z COVID-19, zmieniając system oceny ryzyka wirusa dla ludzi, w tym wykluczając osoby powyżej 65 roku życia z grupy wysokiego ryzyka.
POLECAMY: Polska zamawia kolejną „zaktualizowaną” covidową szprycę
Organizacja dodała nową grupę średniego ryzyka, która obejmuje teraz osoby powyżej 65 roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi, rakiem i szeregiem innych chorób. Wcześniej osoby te należały do kategorii wysokiego ryzyka.
„WHO zaktualizowała swoje zalecenia dotyczące leczenia COVID-19, aby uwzględnić zmienione zalecenia dla pacjentów z nieciężkim COVID-19…. Średnie (poziom ryzyka – red.): osoby powyżej 65 roku życia, osoby otyłe, z cukrzycą i/lub chorobami przewlekłymi, w tym przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, chorobą nerek lub wątroby, rakiem, osoby niepełnosprawne i ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi są narażone na umiarkowane ryzyko, z możliwym wskaźnikiem hospitalizacji wynoszącym 3%” – napisała organizacja w komunikacie opublikowanym na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Nowe podejście ma pomóc pracownikom służby zdrowia w identyfikacji osób o wysokim, średnim i niskim ryzyku hospitalizacji.
Również w swoim komunikacie WHO nadal zaleca leki na bazie nirmatrelvilu i rytonawiru osobom z umiarkowanym i wysokim ryzykiem hospitalizacji. Jednak w przypadku osób o niskim ryzyku hospitalizacji organizacja zaleca, aby nie stosować leków przeciwwirusowych, ale w razie potrzeby przyjmować je w celu złagodzenia objawów (np. leki przeciwbólowe).
Od końca stycznia 2020 r. do 5 maja 2023 r. obowiązywał system awaryjny dla zdrowia na całym świecie. W dniu 11 marca 2020 r. WHO określiła epidemię COVID-19 jako pandemię.