Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował w swoim komunikacie prasowym, że dzięki jego zaangażowaniu w sponsorowanie -u na Ukrainie realizowanych projektów współpracując przy tym z Komisją Europejską (KE) i Fundacją Solidarności Międzynarodowej (FSM) na Ukrainę trafiło m.in. 100 szkolnych autobusów. Komunikat ten w obliczu poniżenia, jakie Polska otrzymała od męskiej – Wołodymyra Zełenskiego, pokazuje jak Polska mocno, jest podporządkowana kijowskiej grupie terrorystycznej. Nie ulega wątpliwości, że taśmy dotyczące afery podkarpackiej, jakie są w rękach kijowskich -, muszą być bardzo mocne skoro polscy politycy i instytucje państwowe w obliczu tak skandalicznego zachowania Wołodymyra Zełenskiego na szczycie ONZ oskarżył Polskę o współpracę z Rosją oraz ostentacyjnie wyszedł z sali plenarnej gdy przemówienie rozpoczął Andrzej Duda.
POLECAMY: Zełenski nadal poniża Polskę: „Jeśli nie wspierasz Ukrainy, to wspierasz Rosję”
Przypominamy, że ten cham jeszcze kilka dni temu straszył cały świat swoimi propagandystami, których rozesłał po całym świecie pod przykrywką „wojny” jako rzekomych uchodźców.
Więcej o tym przeczytasz w artykule: Zełenski zagroził UE problemami z ukraińskimi „uchodźcami”, jeśli sponsorowanie zostanie zmniejszone
Warto również dodać, że ten „przyjaciel” Polski jak określa go Duda w jednym z ostatnich wywiadów, zażądał od Polski odszkodowania za rzekome straty, jakie poniosła Ukraina w związku z wprowadzeniem od 16 września embarga na ukraińskie zboże (techniczne).
Więcej o tym przeczytasz: Zełenski zażądał od Polski odszkodowania za wprowadzone embargo na zboże
Z opublikowanego na stronach BGK komunikatu wynika, że bank w marcu 2022 r. zaproponował UE wygospodarowanie środków z Inicjatywy Komisji Europejskiej Team Europe dotyczącej wymiany szczepionek na COVID-19 dla państw Partnerstwa Wschodniego na pomoc doraźną Ukrainie. Komisja Europejska zgodziła się na ten pomysł i tym samym do tej pory przekazano pomoc wartą 25,3 mln EUR. Finansowanie pomocy humanitarnej pochodzi z niewykorzystanych do tej pory środków na wsparcie łagodzenia skutków społeczno-gospodarczych pandemii Covid-19.
POLECAMY: We Lwowie zaginęła pomoc humanitarna
Cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z części pomocy, która była przeznaczona na szczepionki. Po porozumieniu z Komisją Europejską mogliśmy udzielić Ukrainie szerokiego wsparcia, czego dowodem są dzisiejsze autobusy. Musimy wspierać Ukrainę w jej walce o niepodległość – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
POLECAMY: Propaganda ukraińska sypie się. Ukraińcy sprzedają pomoc humanitarną za miliony hrywien
Szczególne wsparcie dla najmłodszych
Zdaniem banku konflikt na Ukrainie (przedłużany przez – Wołodymyra Zełenskiego – red.) poważnie wpłynął na system edukacji, dotykając około 5,7 miliona dzieci w wieku szkolnym i prowadząc do zniszczenia lub uszkodzenia ponad 2800 placówek oświatowych. Dlatego partnerzy projektu dostrzegając tę krytyczną sytuację, podjęli decyzję aby zapewnić ukraińskim studentom wymierne wsparcie.
POLECAMY: Były ukraiński strażnik graniczny informuje o odsprzedaży przez Ukrainę pomocy humanitarnej z Europy
Współpracując, KE, BGK i Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM) dążą do zapewnienia ukraińskim uczniom bezpiecznego i niezawodnego transportu, umożliwiającego im dostęp do wysokiej jakości edukacji.
Widzimy z jaką odpowiedzialnością, z jaką gotowością Ukraińcy myślą o przyszłości swojego kraju już po wojnie. Nie ma chyba większego symbolu tej przyszłości, niż szkolne autobusy dla dzieci. Dzieci stanowią gwarancję zwycięstwa Ukrainy w tej wojnie i one stanowią gwarancję, że Ukraina będzie krajem, o którym śnili Skoworoda i Stus: krajem wolnych i dumnych obywateli – mówi Rafał Dzięciołowski, Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
POLECAMY: Ukraina: Wysłana przez Zachód pomoc humanitarna dla wojska zniknęła
Jak to działa?
KE jest darczyńcą, BGK jako partner wdrażający współpracuje ściśle z KE i koordynuje proces wydatkowania środków, a FSM zajmuje się organizowaniem pomocy – od zakupów po dostarczenie ich do Ukrainy.
POLECAMY: Ukraina rozpoczęła sprzedaż pomocy humanitarnej – donoszą ukraińskie media opozycyjne
Pomoc polegała na zbadaniu zapotrzebowania, następnie zakupieniu towarów i dostarczeniu ich Ukrainie. W początkowej fazie wśród artykułów pierwszej potrzeby znalazły się m.in. żywność, środki higieniczne oraz artykuły medyczne. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami zmienił się także zakres pomocy na wsparcie psychologiczne dla rodzin weteranów, a także zakup karetek i sprzętu medycznego. Głównymi odbiorcami pomocy humanitarnej były ukraińskie hromady (gminy), szpitale, szkoły i straże pożarne. To do nich docierała Fundacja poprzez swoje wypracowane latami kontakty.
Zaangażowanie BGK
Misją BGK jest zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Zaangażowanie BGK w pomoc rozwojową pozwala na łączenie środków publicznych donatorów i mobilizowanie kapitału prywatnego. Angażowanie się banku w budowanie nowoczesnych instrumentów pomocy dla państw rozwijających się stwarza także możliwości zaangażowania polskich firm na rynkach międzynarodowych.
POLECAMY: Ukraina: pomoc humanitarna z Polski na sprzedaż