Według informacji udostępnionej przez ukraińską Służbę Bezpieczeństwa (SBU), fabryka znajdująca się na terytorium Ukrainy specjalizowała się w produkcji strojów dla rosyjskiej reprezentacji narciarskiej – donosi The Kyiv Post.

Raport SBU wykazał istnienie linii produkcyjnej dedykowanej zespołowi narciarskiemu, działającej w zakładzie położonym w obwodzie zakarpackim na zachodnich terenach Ukrainy. SBU stwierdziło, że ta jednostka produkcyjna, przypisywana cudzoziemskiemu właścicielowi, rozpoczęła wytwarzanie odzieży zimowej ozdobionej rosyjskimi symbolami na początku bieżącego roku, co miało miejsce po wybuchu konfliktu zbrojnego.

POLECAMY: Rosyjsko-ukraińska drużyna Team Spirit zdobyła mistrzostwo świata Dota 2

Raport ujawnił ponad 40 przesyłek zimowej odzieży sportowej, które w dyskretny sposób zostały dostarczone do Rosji przez kraj europejski, w którym mieszkał właściciel fabryki. Szef Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej, Wiktor Mykyta, zaznaczył, że właścicielem był obywatel włoski.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie podała konkretnego obywatelstwa właściciela, jednakże zaznaczyła, że ten „bezpośrednio angażował się w negocjacje i zawieranie umów z rosyjskimi klientami, organizując jednocześnie wysyłkę gotowych produktów do Federacji Rosyjskiej”. Warto przypomnieć, że były wiceminister obrony Ukrainy, Wiaczesław Szapowałow, jest obecnie podejrzany o defraudację środków budżetowych, gdzie dochodzi do miliarda hrywien. Informacje o podejrzeniach zostały podzielone na Facebooku przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Według dostępnych dokumentów, w 2022 roku wiceminister, współdziałając ze swoimi podwładnymi, nabył od prywatnej firmy niskiej jakości mundury wojskowe za niemal miliard hrywien. Śledztwo wykazało, że Siły Zbrojne Ukrainy nie mogą korzystać z tego rodzaju mundurów z uwagi na ich nieprzystosowanie do warunków zimowych i intensywnych działań bojowych.

Na podstawie zgromadzonych dowodów, śledczy poinformowali byłego wiceministra o podejrzeniach, opierając się na dwóch artykułach ukraińskiego kodeksu karnego: defraudacja mienia poprzez nadużycie stanowiska służbowego oraz utrudnianie legalnej działalności Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych. Analogiczne zarzuty zostały również postawione pełniącemu obowiązki dyrektora Departamentu Zamówień Publicznych Ministerstwa Obrony Ukrainy, Bogdanowi Chmielnickiemu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version