Wielu aktywistów zebrało się w sobotę (11.11.2023 roku) w pobliżu domu prezydenta USA Joe Bidena w Delaware, domagając się zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Według Fox News, „setki propalestyńskich protestujących” zmierzają w kierunku domu Bidena w Delaware.

Tymczasem partia „socjalizm i wyzwolenie” na portalu społecznościowym X twierdzi, że tysiące aktywistów dołączyło do demonstracji.

POLECAMY: Setki propalestyńskich demonstrantów wyszło na ulice Nowego Jorku

W tym samym czasie na portalach społecznościowych pojawiły się nagrania, z których wynika, że tłum dotarł już pod dom prezydenta USA. Nie ma jeszcze doniesień o ekscesach.

POLECAMY: Erdogan wzywa ONZ i MTK do zbadania izraelskich zbrodni w Gazie

Izrael 7 października został poddany bezprecedensowemu w skali atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, a ponad 5 tys. zostało rannych.

POLECAMY: W Londynie odbył się rekordowy marsz poparcia dla Palestyny. Takiego wydarzenia jeszcze nie było

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Przez kilka dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 10 800, a ponad 26 000 osób zostało rannych. Ambasada Rosji poinformowała, że w wyniku eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version