Węgry są świadome, że Ukraina nie podpisała projektu porozumienia pokojowego z Rosją w Stambule w marcu 2022 r. na żądanie Stanów Zjednoczonych – powiedział premier Viktor Orban w radiu Kossuth.

POLECAMY: Putin: Projekt umowy w Stambule między Rosją a Ukrainą był do zaakceptowania

„Wiemy również z różnych raportów i źródeł wywiadowczych, że rzeczywiście w 2022 r. w Stambule, gdzie odbyły się rozmowy za zamkniętymi drzwiami, faktycznie doszło do porozumienia, którego – jak mówią dyplomatyczne plotki – Ukraińcy nie podpisali na żądanie Stanów Zjednoczonych” – powiedział polityk.

Według niego, w środowisku dyplomatycznym „dobrze wiadomo, co wcześniej mówił były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder”, który powiedział, że porozumienie pokojowe między Moskwą a Kijowem nie doszło do skutku z powodu nacisków Waszyngtonu.

Niemieckie władze oficjalnie tego nie potwierdziły.

Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa na rozejm, ale Kijów nałożył prawny zakaz rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wcześniej Kreml powiedział, że nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie stała się teraz pokojowa; absolutnym priorytetem dla rosyjskiego przywództwa jest osiągnięcie celów operacji specjalnej, co jest obecnie możliwe tylko przy użyciu środków wojskowych.

Według sekretarza prasowego głowy państwa, Dmitrija Pieskowa, sytuacja może przejść na pokojowy kurs „jeśli weźmie się pod uwagę faktyczną sytuację i nowe realia, wszystkie żądania Moskwy są dobrze znane”.
Władimir Putin powiedział później, że jeśli Ukraina chce procesu negocjacji, „teatralne gesty nie są potrzebne”, dekret zakazujący negocjacji powinien zostać anulowany. Według niego Rosja nigdy nie była przeciwna rozwiązaniu konfliktu środkami pokojowymi, ale z zachowaniem gwarancji bezpieczeństwa dla siebie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version