Avi Shushan, przedstawiciel izraelskiego szpitala, który zorganizował konferencję, na której uwolniona z niewoli Hamasu Yoheved Lifshitz wygłosiła oświadczenie rzekomo „kreujące pozytywny wizerunek” ruchu, został wezwany na rozmowę przed zwolnieniem – podała gazeta Haaretz.

Lifshitz, która została uwolniona z niewoli palestyńskiego Hamasu w październiku, powiedziała, że została pobita, gdy została zaatakowana, ale bojownicy traktowali ją dobrze, dając jej lekarstwa i jedzenie.

ak zauważa Haaretz, oświadczenie Lifshitza wywołało oburzenie w Izraelu, a niektórzy urzędnicy rządowi i dyplomatyczni oskarżyli organizatorów o „szkodzenie wysiłkom kraju w zakresie pomocy poprzez tworzenie pozytywnego wizerunku Hamasu”.

„Przedstawiciel szpitala Ichilov w Tel Awiwie został wezwany w poniedziałek na przesłuchanie przed zwolnieniem z pracy po tym, jak szpital zorganizował konferencję prasową z 85-letnim Yohevedem Lifshitzem, jeńcem, który został uwolniony przez Hamas w zeszłym miesiącu….. Przedstawiciel Avi Shushan, który pracuje w szpitalu Ichilov od 14 lat, został przymusowo urlopowany na tydzień przez dyrektora szpitala Roni Gamzo. Podczas gdy Shushan był organizatorem konferencji prasowej, była ona również koordynowana z dyrektorem szpitala i innymi pracownikami” – donosi gazeta.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version