W Polsce odnotowano historyczny wzrost przypadków zakażeń wirusem HIV. Według danych przedstawionych przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, do końca października 2023 roku potwierdzono więcej przypadków zakażenia wirusem HIV niż w całym poprzednim roku, łącznie zanotowano 2509 nowych zakażeń w okresie od 1 stycznia do 31 października 2023 roku.
POLECAMY: WP: Ukraińscy uchodźcy sprowokowali rekordową liczbę zachorowań na HIV w Polsce
W porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, gdzie od stycznia do października stwierdzono 1923 przypadki zakażeń, obecny wzrost wynosi 600 przypadków. To oznacza, że Polska może zmierzać w kierunku wzrostu wskaźnika chorobowości (prewalencji) związanego z wirusem HIV.
POLECAMY: HIV staje się coraz większym problemem w Polsce
Niewątpliwie wzrasta również liczba przypadków kiły i rzeżączki, zgodnie z informacjami Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH. W stosunku do poprzedniego roku zanotowano dwukrotny wzrost przypadków kiły (1552 w porównaniu do 757 przypadków od stycznia do października ub.r.) oraz niemal trzykrotny wzrost przypadków rzeżączki (1177 w porównaniu do 405 przypadków od stycznia do października ub.r.). Ponadto, wzrosła liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C – 2734 przypadki w porównaniu do 1919 przypadków od stycznia do października ub.r.
Eksperci z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wyjaśniają, że do systematycznego wzrostu zakażeń chorobami wenerycznymi mogą przyczyniać się różne czynniki. Niski poziom świadomości społecznej dotyczący zakaźności chorób wenerycznych, w tym braki w edukacji, rzadkie przeprowadzanie testów na HIV i inne badania w społeczeństwie, oraz ograniczony dostęp do badań w kierunku kiły, rzeżączki i innych badań wenerologicznych na poziomie miast powiatowych, to elementy, które mogą wpływać na ten niepokojący trend.