Nowe przepisy zmieniające ustawę o czasie pracy kierowców wprowadziły możliwość ustalenia zakazu jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub realizowania pracy na innej podstawie niż stosunek pracy w ramach umowy zawartej z innym podmiotem.
Do art. 24 ustawy o czasie pracy kierowców dodano dwie regulacje (ust. 2 i 3):
- w przypadku kierowców wykonujących zadania służbowe w ramach przewozów drogowych nie stosuje się art. 26(1) 1 kodeksu pracy (k.p.),
- pracodawca może zakazać kierowcy jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy, o ile jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa w transporcie drogowym lub koniecznością przestrzegania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.
Zgodnie z art. 26(1) k.p., pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy. Regulacji tej nie stosuje się w razie zawarcia umowy o zakazie konkurencji (w zakresie określonym w tej umowie) oraz wówczas, gdy przepisy odrębne tak stanowią.
Ustawę o czasie pracy kierowców stosuje się do wszystkich kierowców wykonujących przewóz drogowy (przejazd w całości lub w części po drodze publicznej z ładunkiem lub bez, pojazdem przeznaczonym do przewozu osób lub rzeczy), a zatem wyłączenie stosowania art 26(1) k.p. obejmuje właściwie wszystkich kierowców pozostających w stosunku pracy. To wyłączenie nie daje jednak jeszcze podstaw do ustalenie przez pracodawcę jednostronnie zakazu podejmowania innej aktywności zarobkowej. Pracodawca nie ma możliwości swobodnego, jednostronnego zakazania podejmowania innej pracy.
Zakaz innego zatrudnienia
Wprost na ustanowienie jednostronnego zakazu wskazuje już jednak nowy art. 24 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców. Obejmuje możliwość zakazania kierowcy:
- pracy w ramach stosunku pracy zawartego z innym pracodawcą lub
- pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.
Przykład: Czy możliwość zakazania kierowcy wykonywania innej pracy dotyczy tylko takiej pracy, w ramach której byłby kierowcą?
Nie, zakaz może obejmować każdy rodzaj pracy. Nie ma tu znaczenia to, jakie czynności (zadania) kierowca będzie realizował ale sam fakt potencjalnego wpływu zmęczenia itp. na bezpieczeństwo wykonywanych przewozów w ramach transportu drogowego.
Druga grupa przede wszystkim w praktyce dotyczy umowy o świadczenie usług, ale nie tylko. Obejmować to może jakikolwiek stosunek prawny nie tylko o charakterze zarobkowym, przykładowo umowę wolontariacką.
Przepis nie ogranicza się jedynie do możliwości zakazu podjęcia innego zatrudnienia dopiero na przyszłość, ale również samego pozostawania w już istniejącym (nawet na długo przed zatrudnieniem na stanowisku kierowcy u danego pracodawcy). Ustalenie dla kierowcy takiego zakazu skutkowałoby więc koniecznością zakończenia takich umów.
Przy ustanawianiu zakazu pracodawca musi brać pod uwagę wskazane w przepisach przesłanki – zakaz może być ustanowiony tylko wówczas, gdy:
- jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa w transporcie drogowym lub
- koniecznością przestrzegania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.
Bez zaistnienia tych – bardzo szerokich w praktyce – przesłanek zakaz nie może być ustanowiony. Jakkolwiek względy bezpieczeństwa właściwie zawsze mogą być uzasadnieniem (trudno polemizować z ogólnym stwierdzeniem, że wykonywanie innej pracy może skutkować niewystarczającym wypoczynkiem, a tym samym powstaje przemęczenie, które wprost wpływa na bezpieczeństwo w związku z prowadzeniem pojazdu), to ważne jest wskazanie przez ustawodawcę na bezpieczeństwo i przepisy socjalne w transporcie drogowym.
Ilekroć w przepisach ustawy o czasie pracy kierowców mowa o transporcie drogowym chodzi o transport drogowy w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Mówiąc skrótowo jest to działalność gospodarcza związana z przewozami, pojęcie transportu drogowego obejmuje także:
- każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej, niespełniający warunków przewozów na potrzeby własne,
- działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy,
- działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna: