Komisja Europejska (KE) ogłosiła w czwartek, że podejmuje kroki mające na celu skierowanie skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Decyzja ta wynika z zarzutu dotyczącego nieprawidłowego wdrożenia przez władze polskie unijnej dyrektywy dotyczącej dostępu do adwokata oraz prawa do porozumiewania się po aresztowaniu. Przypominamy, ze Polska z powodu niepraworządności, z którą mamy do czynienia z powodu pisowskiej „dobrej zmiany” w wymiarze sprawiedliwości został już wcześniej ukarana przez KE. Kara ta nadal jest nalicza oraz egzekwowana.

Omawiana dyrektywa to 2013/48/UE, a termin jej implementacji upłynął 27 listopada 2016 roku. W lipcu 2021 roku Komisja skierowała wezwanie do Polski, w którym domagała się naprawienia naruszeń i pełnej implementacji dyrektywy. W szczególności zauważono, że Polska zaniedbała wprowadzenie konkretnych środków dotyczących nieletnich. Chodziło o zapewnienie, że w przypadku aresztowania nieletniego, odpowiednia dorosła osoba zostanie poinformowana o detencji i jej przyczynach. Po otrzymaniu odpowiedzi od polskiego rządu, Komisja stwierdziła, że pełna transpozycja dyrektywy nadal nie została dokonana.

W lutym 2023 roku Komisja podjęła decyzję o przekazaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii. Nie zgadzała się z twierdzeniem Polski, że niektóre przepisy dotyczące małoletnich poniżej 17 roku życia, zawarte w ustawie z dnia 9 czerwca 2022 roku o wsparciu i resocjalizacji nieletnich, nie kwalifikują się jako postępowanie karne.

„Ponieważ odpowiedź Polski na uzasadnioną opinię nie dostarczyła dowodu całkowitej transpozycji dyrektywy, Komisja podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.” – czytamy w komunikacie KE.

Komisja planuje złożyć wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w celu nałożenia sankcji finansowych na Polskę, ze względu na brak informacji dotyczących środków transpozycji dyrektywy legislacyjnej.

Komisja Europejska podkreśla, że aby orzeczenia sądowe wydane przez jedno państwo członkowskie były uznawane przez pozostałe, niezbędne są wspólne standardy minimalne. W związku z tym państwa członkowskie Unii są zobowiązane do przyjęcia unijnych przepisów, które zapewniają ochronę podstawowych praw podejrzanych i oskarżonych. W ramach tego kontekstu, istnieje szereg dyrektyw dotyczących praw procesowych podejrzanych i oskarżonych, takich jak prawo do tłumaczenia ustnego i pisemnego (dyrektywa 2010/64/UE), prawo do informacji (dyrektywa 2012/13/UE), prawo do adwokata (dyrektywa 2013/48/UE), prawo do domniemania niewinności i prawa do obecności na rozprawie (dyrektywa 2016/343/UE), a także dyrektywa (UE) 2016/800 dotycząca specjalnych gwarancji dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym oraz dyrektywa 2016/1919 w sprawie pomocy prawnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version