Grupa włoskich studentów zorganizowała w piątek demonstrację w Pizie, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i zawiesiła palestyńską flagę na słynnej wieży w Pizie, solidaryzując się w ten sposób z narodem palestyńskim.

POLECAMY: Prezydent RPA wzywa MTK do zbadania izraelskich zbrodni wojennych w Gazie

„Krzywa Wieża w Pizie jest zajęta żądaniem zawieszenia broni! Setki ludzi przemaszerowało dziś rano ulicami Pizy, aby zażądać natychmiastowego zawieszenia broni i zaprzestania ostrzału, który pada na Strefę Gazy od ponad miesiąca” – czytamy w oświadczeniu studentów opublikowanym za pośrednictwem Facebooka.

POLECAMY: Czechy zamierzają wszcząć postępowania karne wobec obywateli za hasła o wolnej Palestynie

W raporcie zauważono, że kolumna demonstrantów dotarła do Krzywej Wieży w Pizie, gdzie „palestyńska flaga została podniesiona w geście solidarności z narodem palestyńskim”. Zdjęcia z akcji zostały również opublikowane na Facebooku.

Według agencji informacyjnej Ansa, około 15 studentów „wtargnęło do wnętrza Krzywej Wieży w Pizie, omijając kontrole, i zawiesiło ogromną palestyńską flagę na najsłynniejszej dzwonnicy świata”. Organizatorzy akcji odpalili również kilka bomb dymnych, ale nie wyrządzili żadnych szkód zabytkowi historii i kultury.

włoskich miastach, w tym w Rzymie i Mediolanie, odbyły się masowe demonstracje solidarności z Palestyną, w których aktywnie uczestniczyła młodzież i studenci. 6 listopada grupa studentów z Uniwersytetu Orientale w Neapolu zajęła główny budynek tego dużego uniwersytetu i zawiesiła nad jego wejściem transparent wspierający naród palestyński.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 11 500, a ponad 29 000 osób zostało rannych.

Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version