Izrael posiada broń nuklearną, ale tego nie uzna – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie.

POLECAMY: Erdogan uważa, że Netanjahu powinien być sądzony przez MTK za ludobójstwo w Gazie

„Czy Izrael ma teraz broń nuklearną? Ma, ale jeśli zapytasz Izrael, nie powiedzą, że tak. Ponieważ są bardzo dobrzy w używaniu kłamstw” – powiedział.

POLECAMY: Amnesty International potwierdza, że Izrael używał amunicji zawierającej fosfor w Strefie Gazy

Erdogan zauważył również, że w wyniku izraelskiej operacji nic nie zostało ze Strefy Gazy. Powiedział, że zginęło 13 000 Palestyńczyków, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.

Turecki prezydent powiedział, że popiera wymianę więźniów między Hamasem a Tel Awiwem, ale dodał, że „w izraelskich rękach jest wielokrotnie więcej zakładników”. Podkreślił, że ignorowanie tego byłoby niesprawiedliwe.

Na początku listopada minister ds. Jerozolimy i dziedzictwa Amihai Eliyahu nazwał zrzucenie bomby atomowej na Gazę „jedną z możliwości” konfliktu. W następstwie tego premier Izraela Benjamin Netanjahu zawiesił go w posiedzeniach rządu.

Konflikt między Izraelem a Hamasem

Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak siły Hamasu ze Strefy Gazy ostrzelały państwo żydowskie rano 7 października i przeniknęły do obszarów przygranicznych na południu kraju, gdzie otworzyły ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięły zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku przejęły kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy i rozpoczęły naloty na cele, w tym cywilne, w enklawie. Ponadto Tel Awiw ogłosił całkowitą blokadę enklawy: wstrzymano dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version