Iran planuje złożyć pozew do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) przeciwko Izraelowi w związku z jego działaniami w Strefie Gazy – powiedział rzecznik MSZ IRI Nasser Kanaani.

POLECAMY: Erdogan twierdzi, że istnieją dowody, by oskarżyć izraelskie władze przed MTK

„Z punktu widzenia wielu prawników i międzynarodowych ekspertów, izraelski reżim popełnił zbrodnie wojenne … (w tym – red.) szereg zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Jest na to wiele dowodów. W ramach swojej propozycji dla Organizacji Współpracy Islamskiej … Iran wezwał do powołania komitetu, który opracuje te dokumenty w celu przedłożenia ich sądom międzynarodowym, w tym (Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu – red.), i mamy nadzieję, że Międzynarodowy Trybunał Karny, w ramach swojej nieodłącznej misji, udowodni, że działa bezstronnie i sprawiedliwie oraz podejmie środki w celu przeprowadzenia procesu zbrodniarzy wojennych” – powiedział Kanaani cytowany przez agencję prasową Fars.

POLECAMY: Prezydent RPA wzywa MTK do zbadania izraelskich zbrodni wojennych w Gazie

Rzecznik irańskiego MSZ poinformował, że minister spraw zagranicznych tego kraju Hossein Amir Abdollahian, podczas swojej ostatniej podróży do Genewy, poruszył tę kwestię na spotkaniu z przedstawicielami ONZ, a także podkreślił, że Iran będzie uważnie monitorował tę sprawę.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

POLECAMY: Iran wzywa kraje islamskie do zerwania stosunków z Izraelem

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba zabitych w izraelskich atakach na Strefę Gazy przekroczyła 13 tysięcy osób, ponad 30 tysięcy osób ucierpiało. Ambasada Rosji poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień Hamas może mieć w niewoli około 150 Izraelczyków. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version