Rzecznik Praw Pacjenta ogłosił, że osoby doświadczające skutków ubocznych po szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą oczekiwać odszkodowań. Ta informacja dotyczy szczególnie pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę Vaxzevria, dawniej znana jako Vaccine AstraZeneca. Od stycznia 2022 roku wypłacono już kwotę 4,5 miliona złotych osobom zgłaszającym negatywne reakcje po tym szczepieniu.

Aby uzyskać rekompensatę pieniężną, koniecznym warunkiem jest doświadczenie przynajmniej jednego działania niepożądanego po szczepieniu.

Specyficzne działania niepożądane związane z szczepionką Vaxzevria (AstraZeneca) obejmują: zakrzepicę naczyń mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, uczucie mrowienia, szumy w uszach oraz zapalenie naczyń skóry. Do tej listy dodano także żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.

Rzecznik wyjaśnił, że reakcje poszczepienne uwzględniane są na podstawie obserwacji w trakcie badań klinicznych oraz przypadków, w których związek przyczynowy z podaną szczepionką potwierdzono po zarejestrowaniu produktu. Lista tych reakcji stale się aktualizuje, gdyż bezpieczeństwo szczepionek jest monitorowane i oceniane przez Europejską Agencję Leków oraz organy odpowiedzialne za kontrolę leków w poszczególnych krajach. Jeśli pojawiają się uzasadnione przypadki, dane dotyczące reakcji poszczepiennych są aktualizowane. Cały proces ma na celu zapewnienie ciągłego monitorowania i bezpieczeństwa szczepionek.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Będą odszkodowania

Rzecznik podjął decyzję o ponownym rozpatrzeniu spraw związanych z negatywnymi skutkami po szczepieniu. Chce, by ekspertów zbadać sprawę dokładniej i możliwie obiektywnie.

Odkąd ogłoszono możliwość ubiegania się o odszkodowanie dla osób doświadczających powikłań żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepieniu Vaxzevria/AstraZeneca, Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec – apeluje do dotkniętych, aby zgłaszali swoje przypadki. Zaleca to wszystkim, którzy byli hospitalizowani z tego powodu przez co najmniej dwa tygodnie.

Dla osób, które doświadczyły działań niepożądanych po szczepieniu, a informacje na ten temat pojawiły się dopiero po czasie, przewidziano możliwość ubiegania się o świadczenie kompensacyjne. Istnieje okres roczny od daty aktualizacji informacji o działaniach niepożądanych, by złożyć odpowiedni wniosek. Dla przypadków związanych ze szczepionką Vaxzevria, termin na zgłoszenie się do Rzecznika upływa 21 września 2024 roku. Liczby wskazują, że w Polsce podano ponad 5,3 miliona dawek tej szczepionki.

Wcześniej apelowano o zgłaszanie się osób, które doświadczyły zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia po otrzymaniu jednodawkowej szczepionki Jcovden (Janssen/Johnson & Johnson). Osoby te, które były hospitalizowane z tego powodu, nadal mogą ubiegać się o świadczenie. Termin na zgłoszenie się upływa 4 lipca 2024 roku.

Od 2022 r. do połowy 2023 r. wydano 223 decyzje dotyczące wypłaty odszkodowania na łączną kwotę 4,5 mln zł.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version