ZUS systematycznie zwiększa liczbę kontroli osób będących na płatnym zwolnieniu lekarskim. Te kontrole nie są już przypadkowe, lecz wynikają z doniesień, często pochodzących od sąsiadów lub innych osób z otoczenia pacjenta. Skutkiem takich kontroli może być nawet utrata świadczenia z tytułu zwolnienia lekarskiego.
Organizacja ZUS podejmuje coraz bardziej aktywne działania w celu weryfikacji osób korzystających z płatnego zwolnienia lekarskiego. Niezgodności w przypadku zwolnień lekarskich zgłaszane przez otoczenie pacjenta mogą skutkować konsekwencjami w postaci wstrzymania lub cofnięcia przyznanych świadczeń.
Kontrole te są efektywnym narzędziem w zapobieganiu ewentualnym nadużyciom w systemie świadczeń zdrowotnych. Mogą również pomóc w zapewnieniu, że świadczenia trafiają do osób rzeczywiście potrzebujących wsparcia zdrowotnego, eliminując przypadki wykorzystywania zwolnień lekarskich w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Wartość tych kontroli polega na zapewnieniu uczciwego i zgodnego z prawem systemu wsparcia dla potrzebujących.
Kontrole zwolnień lekarskich z ZUS
Kontrole ZUS dotyczące osób na zwolnieniach lekarskich skupiają się na legalności wydania zwolnienia oraz poprawnym wykorzystaniu tego czasu. W ostatnim kwartale, placówki ZUS przeanalizowały sytuacje ponad 26,4 tys. osób, które otrzymały orzeczenia lekarskie o niezdolności do pracy. W wyniku tych kontroli, aż 1930 osób straciło zasiłek chorobowy o łącznej wartości 4,016 miliona złotych.
Podczas tych kontroli ZUS bada, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione zgodnie z procedurami prawnymi oraz czy osoby objęte zwolnieniem faktycznie przestrzegają warunków nakreślonych przez lekarza. Przypadki, w których stwierdza się nieprawidłowości, mogą skutkować utratą zasiłku chorobowego.
Tego rodzaju weryfikacje są istotne, ponieważ zapewniają uczciwe i zgodne z prawem korzystanie z zasiłków chorobowych dla osób faktycznie potrzebujących wsparcia zdrowotnego. Wciąż rośnie liczba osób, które są poddawane takim kontrolom, co wynika z potrzeby zapobieżenia nadużyciom oraz sprawiedliwego rozdziału środków przeznaczonych na wsparcie zdrowotne społeczeństwa.
Sąsiedzi robią zdjęcia i donoszą do ZUS
ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego lub żądać zwrotu środków, gdy stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości podczas kontroli. To, co zaznacza rzecznik ZUS w Opolu, to częste starania pracodawców o weryfikację sposobu, w jaki osoby ubezpieczone korzystają ze zwolnień lekarskich.
Przykładowo, gdy ktoś jest zatrudniony w jednym miejscu na podstawie umowy o pracę i jednocześnie podpisuje umowę zlecenie w innym miejscu, wykonując zadania pomimo zwolnienia chorobowego, może to być interpretowane przez pracodawcę jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W rezultacie może dojść do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę – wyjaśnia Sebastian Szczurek.
Te sytuacje są często pod lupą kontrolujących i pracodawców, ponieważ sprzeczności w sytuacji zdrowotnej pracownika pomiędzy różnymi miejscami pracy mogą rodzić wątpliwości co do uczciwości korzystania ze zwolnień lekarskich. Konieczna jest dokładna weryfikacja, aby zapobiec nadużyciom i zapewnić rzetelne wykorzystanie świadczeń zdrowotnych.
Weryfikacja takich przypadków to częsta praktyka, mająca na celu zapobieżenie sytuacjom, które mogłyby prowadzić do nadużyć. Jest to także element zapewnienia, że osoby rzeczywiście potrzebujące wsparcia zdrowotnego otrzymują je w sposób uczciwy i zgodny z prawem.
Można nawet utracić świadczenia
ZUS ma prawo zatrzymać wypłatę zasiłku chorobowego lub żądać zwrotu środków, jeśli wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości podczas kontroli. Rzecznik ZUS w Opolu podkreśla, że często to pracodawcy starają się zweryfikować, jak osoby ubezpieczone wykorzystują zwolnienia lekarskie.
Na przykład, gdy ktoś pracuje w jednym miejscu na podstawie umowy o pracę i jest na zwolnieniu chorobowym, ale równocześnie w innym miejscu wykonuje obowiązki wynikające z umowy zlecenia i jest zdrowy. Taki sposób postępowania może być uznany przez pracodawcę za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę – mówi Sebastian Szczurek.
W rzeczywistości, takie przypadki stanowią częsty punkt zainteresowania kontrolujących i pracodawców, gdyż sprzeczności w sytuacji zdrowotnej pracownika pomiędzy różnymi miejscami pracy mogą budzić wątpliwości co do rzetelności korzystania ze zwolnień lekarskich. Często dochodzi do konieczności dokładnej weryfikacji, aby uniknąć nadużyć oraz zapewnić uczciwe wykorzystanie świadczeń zdrowotnych.