Szef Komisji do Spraw Więźniów Palestyńskich Qadura Fares w oświadczeniu dla CNN oskarżył Izrael o nieprzestrzeganie warunków porozumienia w sprawie uwolnienia więźniów.
„Istnieją oznaki możliwego kryzysu w związku z listą nazwisk (palestyńskich więźniów do uwolnienia – red.) ogłoszoną przez Izrael, ponieważ Izrael nie przestrzega uzgodnionego kryterium starszeństwa w umowie” – powiedział Fares.
Fares wyjaśnił, że Izrael nie zwalnia więźniów według długości pobytu w więzieniu.
Wcześniej podano, że Izrael zwolnił 39 palestyńskich więźniów, w tym 24 kobiety, zgodnie z porozumieniem między Izraelem a Hamasem.
Czterodniowy rozejm między izraelską armią a rządzącym palestyńskim ruchem Hamas w Strefie Gazy rozpoczął się w piątek o godzinie 7:00 czasu lokalnego. W ramach pierwszej fazy, grupa 13 izraelskich zakładników – kobiet i dzieci – została przekazana władzom izraelskim. Izrael z kolei uwolnił 39 palestyńskich więźniów, w tym 24 kobiety. Wcześniej rzecznik izraelskiej armii (IDF) Avichai Adrai poinformował, że Izrael nie zezwoli na powrót mieszkańców Strefy Gazy z południa na północ enklawy, ponieważ region ten pozostaje strefą wojny.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Potop Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 14 800 osób, a ponad 36 000 zostało rannych. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.