Sejm przyjął w środę nowelę dotyczącą handlu w niedziele przed Bożym Narodzeniem. Zgodnie z nowymi przepisami Polski 2050-TD, gdy niedziela przypada 24 grudnia, handel będzie dozwolony w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.
W głosowaniu nad nowelą uczestniczyło 441 posłów, z czego 429 poparło zmiany, nikt nie był przeciwny, a 12 wstrzymało się od głosu.
Nowe zasady wchodzą w życie po upływie dnia następującego po ich oficjalnym ogłoszeniu.
„Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia” – wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
Inicjatywa zmiany przepisów należy do posłów reprezentujących Polskę 2050-TD.
W uzasadnieniu do nowelizacji podkreślono, że obecnie niedziela przed pierwszym dniem Bożego Narodzenia jest dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu. Autorzy nowelizacji argumentują, że ich propozycja jasno określa, że Wigilia przypadająca w niedzielę 24 grudnia będzie objęta zakazem handlu.
Według autorów, taka regulacja jest uzasadniona szczególnym charakterem Bożego Narodzenia i rodzinnych spotkań Polaków. Projekt ustawy proponuje, aby w przypadku, gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były traktowane jako tzw. niedziele handlowe.
Podkreślono również, że każda Wigilia przypadająca na niedzielę będzie dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu, wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu.