Oto lista imion, które Rada Języka Polskiego uznała za niedozwolone w Polsce. W przypadku nadawania imion dziecku, należy zwrócić uwagę na tę listę, jednakże decyzja o akceptacji lub odrzuceniu konkretnego imienia zależy od urzędnika reprezentującego Urząd Stanu Cywilnego.

Warto zaznaczyć, że lista imion niedozwolonych jest jedynie wytyczną, a ostateczna decyzja należy do urzędnika w Urzędzie Stanu Cywilnego, który bierze pod uwagę kontekst oraz zgodność z obowiązującymi przepisami.

Lista imion zakazanych w Polsce

Warto podkreślić, że choć formalnie w Polsce nie istnieje ustalona lista imion zakazanych, to nadawanie imion dziecku może być ograniczone przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Decyzja ta opiera się na interpretacji przepisów oraz wytycznych, a nie na konkretnym wykazie niedozwolonych imion.

Rada Języka Polskiego wskazuje pewne kategorie imion, które mogą zostać odrzucone przez kierownika USC. Obejmują one sytuacje, gdzie rodzice proponują więcej niż dwie imiona, imię o charakterze poniżającym, niestosownym lub w formie zdrobniałej oraz imię, które nie pozwalałoby jednoznacznie określić płci dziecka. Te wytyczne są często brane pod uwagę przez urzędników, jednak ostateczna decyzja leży w gestii danego kierownika USC i może się różnić w zależności od interpretacji oraz kontekstu danej sytuacji.

Wiadomo, że urzędnicy stanu cywilnego mogą napotkać poważne problemy gdy na przykład rodzice chcą nadać dziecku imię niezwykłe, pochodne od wyrazu pospolitego, w postaci obcej, nie przyswojonej.

Wybierasz imię dla dziecka? To warto wiedzieć – zalecenia RPJ:

Zaleca się, aby imiona nadawane dzieciom były zgodne z formą przyswojoną przez język polski, co oznacza preferowanie polskich wersji imion obcych. Na przykład, rekomenduje się używanie imion takich jak Jan zamiast John lub Johann, Katarzyna zamiast Catherine, Klara zamiast łacińskiego Clara czy włoskiego Chiara, Małgorzata zamiast Margareta, Marcin zamiast Martin, Piotr zamiast Peter itp.

Dodatkowo, zaleca się unikanie nadawania imion, które wywodzą się od pospolitych wyrazów (jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.) oraz imion pochodzących od nazw geograficznych, takich jak Dakota, Eurazja, Korea, Malta.

Imiona uznawane za należące do języka polskiego powinny przestrzegać jego reguł gramatycznych i ortograficznych. Ponadto, imię powinno jednoznacznie określać płeć dziecka zgodnie z zasadami językowymi.

Należy unikać stosowania archaicznej pisowni oraz preferować zapis „ks” zamiast „x”.

Warto podkreślić, że istnieje więcej zaleceń dotyczących nadawania imion, jednakże przedstawione tu są te podstawowe i często wskazywane przez ekspertów ds. języka.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version